2023 Yılı Değerlendirmesi ve 2024 Hedeflerim

2023 Yılı Değerlendirmesi ve 2024 Hedeflerim

16 Aralık 2023 26 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bu yıl beşincisini yazdığım klasik bir yıl sonu değerlendirme yazısıyla yine karşınızdayım. 2018 yılında eşimle birlikte başladığımız finansal özgürlük yolculuğunda altıncı yılın içindeyiz. Bu süreçte hayatımızda olağanüstü değişiklikler oldu. Herhalde son 5 yılda olan olayları sıralamaya kalksak biz neler yaşamışız deriz. Yine de bu süreçte sabırla kaliteli şirketlere yatırım yapanlar kazandılar ve kazanmaya devam ediyorlar.

2023 yılını seçim öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayırmak gerekiyor. Seçim öncesi belirsizliklerle dolu ve irrasyonel bir ekonomi yönetimi varken seçim sonrasında yeni gelen bakan ve TCMB başkanıyla birlikte makul politikalara yöneldik. Parasal sıkılaşma olacağının bilinmesine rağmen piyasa sırf hesap verilebilirlik ve güven arttığı için olumlu fiyatladı. Ardından hızla artan faizler reel piyasayı olumsuz etkiledi ve şirket karlarında sert düşüşler gözlemledik.

Gelinen süreçte 2023 aralık ayı itibariyle cds 300 bp altında ve uluslararası değerlendirme kuruluşlarından not artırımları beklentisine girdik. Bu sürecin de aksi bir siyasi hamle olmaması durumunda en azından 2025 yılına kadar devam etmesini bekliyorum. Önce faizlerde zirveyi göreceğiz, ardından indirimler başlayacak. Bu süreçte önce tahvil piyasasına ardından da hisse senetlerine doğrudan girişler olması olası. İyi yönetilen, borçluluk durumu makul ve büyüyen şirketler 2024 ve sonrasında da karlılıklarını koruyacak, bu da hisse fiyatlarına yansıyacaktır.

Bu kısa değerlendirmeden sonra geçtiğimiz yıl paylaşmış olduğum 2023 hedeflerinden ne kadarını gerçekleştirmişiz ona bakalım ve 2024 hedeflerini belirleyelim. Geçmiş yıl hedeflerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

2020 hedeflerim

2021 hedeflerim

2022 hedeflerim

  1. 350.000 TL ileriye dönük temettü geliri elde etmeliyim.

Bu hedefi gerçekleştirmeyi bekliyordum fakat beklentimin aksine şirketler 2023 yılının özellikle siyasi olarak çalkantılı geçeceğini öngördükleri için karlarını bünyelerinde tutmayı tercih ettiler. Tüpraş ve Ford Otosan yılın ikinci yarısında tekrar temettü dağıtsa da bu yıl beklentimin oldukça altında kalarak 208.036 TL ileriye dönük temettü geliri elde ettim. Bunun 197.774 TL’sini BIST hisse senetlerinden, 10.262 TL’sini ise ABD hisse senedi ve etf’lerden elde ettim.

2. 6000 $ ileriye dönük eurobond kupon geliri elde etmeliyim.

Bu hedefimi gerçekleştirmeyi başardım. Özellikle cds’in yüksek olduğu dönemlerde yüklü alımlar yaptım ve güncel ileriye dönük kupon gelirim 6520.75 $ olarak gerçekleşti. Güncel kurla 189.101 TL yapıyor.

3. Toplamda 460.000 TL pasif gelire ulaşmalıyım.

Temettü gelirleri beklenti altında kaldığı için bu hedefe ulaşamadım. Toplam pasif gelirim 397.134 TL olarak gerçekleşti.

4. 15 adet kitap okumalıyım.

Bu hedefime de kılpayı da olsa ulaşmayı başardım. William Green’in kitabı henüz bitmedi fakat yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyorum.

Bu yıl okuduğum kitaplar,

Die with Zero-Bill Perkins
Serenad-Zülfü Livaneli
Üzüntüyü bırak yaşamaya bak-Dale Carnegie
Martin eden-jack London
Kanını Satan Adam-Yu Hua
Paranın Psikolojisi-Morgan Housel
İstanbul Hatırası-Ahmet Ümit
Elias Canetti-Körleşme
Harvey Karp-Mahallenin en Mutlu Yumurcağı
Büyük defter kanıt üçüncü yalan 
Bağırmayan Anne Baba Olmak-Hal Edward Runkel
Sağduyulu Yatırım Rehberi-John Bogle
Same As Ever-Morgan Housel
Richer Wiser Happier-William Green
Karar Anı-Richard Peterson

5. Ailecek 1 adet yurt dışı gezi ve 1 adet uzun süreli yurt içi gezi(karavan olabilir) yapmalıyız.

Bu hedefimizi maaşlı çalışmayı bırakmamın da etkisiyle rahatça gerçekleştirmeyi başardık. Yıl içerisinde 3 tane Avrupa seyahati yaptık. Ayrıca eylül ayında karavanımız teslim edildi ve kısa da olsa bir sonbahar turu yapmayı başardık. Havalar biraz daha ısındığında karavan turlarına devam edeceğiz.

6. %120 finansal özgürlük seviyesine ulaşmalıyız. 

Yıl içerisinde bu rakamı aşmış olsak da sonbaharda sıkılaşma ve faiz artışlarının etkisiyle piyasalarda bir geri çekilme gördük. Kasım 2023 sonu portföy durumuna göre finansal özgürlük oranımız %114.72 seviyesinde.

7. 75 kg altında kalmalıyım ve spora devam etmeliyim.

Bu hedefte kısmen başarılı oldum fakat şunu farkettim ki yaş ilerledikçe kilo kontrolü zorlaşıyor. Haftada 3 gün düzenli olarak spor yapsam da şu anda 78.5 kiloyum ve 75 altına inmekte zorlanıyorum. Beslenmeye daha fazla dikkat etmem gerekiyor.

2023 hedeflerim böyle idi. 7 hedeften sadece 3 tanesini tam başardım, 1 tanesinde ise kısmi başarı sağladım. Bu, ilk bakışta kötü görünebilir fakat özellikle temettü konusunda şirketlerim bünyelerinde tuttukları karları yüksek özkaynak karlılığı ile değerlendirdiler ve 2024 yılında dağıtılabilecekleri daha fazla kaynakları var. Dağıtılmamış karlar hakkında Warren Buffett’ın şu sözlerini çok önemsiyorum.

“Zamanla ve toplu olarak, dağıtılmayan kârların piyasa fiyatına yansımasını, şirketin değerini arttırmasını ve aynı bizim şirketlerimizde kontrolümüzde olduğu ve raporladığımız gibi değer yaratmasını bekliyoruz. Bu devasa müzayede alanında (hisse senedi piyasası), bizim görevimiz; 1 dolarlık dağıtılmamış kârını en az 1 dolarlık piyasa değerine dönüştüren şirketleri bulmaktır.

Şimdi gelelim 2024 yılı hedeflerimize;

  1. 450.000 TL net temettü geliri elde etmeliyim. Bu yıl enflasyonist bir yıl oldu ve şirketler de buna uygun olarak karlarını ciddi manada artırdılar. Bu durumun 2023 temettülerine yansıyacağını düşünüyorum. Bu hedefimi gerçekleştirebilirsem yıldan yıla temettü büyümesi %116 olacak.
  2. 6500 $ eurobond kupon geliri elde etmeliyim. 2024 yılında hem vergi dilimine yaklaşmamız, hem de riski dağıtmak maksadıyla eurobond alımı yapmayı düşünmüyorum. Eğer fiyatlar daha da yükselirse eurobondlardan bazılarını satmayı düşünebilirim.
  3. Toplamda 685.000 TL pasif gelire ulaşmalıyım.
  4. 15 adet kitap okumalıyım.
  5. Ailecek en az 2 adet yurtdışı ve 1 adet yurtiçi karavan gezisi yapmalıyız. Bunu yaparken daha önce görmediğimiz en az 2 yeni ülke görmeliyiz.
  6. %130 finansal özgürlük seviyesine ulaşmalıyız. Bu rakama göre 2024 portföy büyüme beklentim $ bazında %13.3 oluyor. Ulaşılabilecek mütevazi bir hedef olduğunu düşünüyorum. Umarım bu hedefime de daha fazlasına ulaşacağımız bereketli bir yıl olur:)
  7. 2024 yılı boyunca ortalama uyku kalitemi 80 puan ve üzerinde tutmalıyım. Uyku kalitemi uzun süredir akıllı saat kullanarak ölçüyorum ve ortalamam 75-80 aralığında idi. Bunun hakkında bir tweet paylaşmıştım.

Benim 2024 hedeflerim böyle. Sizde durumlar nasıl? 2023 hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu