İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2021 Yılı Değerlendirmesi ve 2022 Hedeflerim

Herkese selamlar.

Geçen yıl sonu değerlendirme yazısında her açıdan olağanüstü bir yılı geride bıraktığımızı yazmıştım. Gerçekten de öyle idi. En son yüz yıl önce böyle bir pandemi yaşayan dünya, aksayan tedarik zinciri ve bitmeyen varyantlarla oldukça zor dönemler geçirdi. Finansal piyasalar ise 2020’de oldukça hızlı toparlayarak birçok ekonomisti şaşırtmıştı. FED’in piyasaya sürdüğü olağanüstü büyüklükte paranın ciddi bir kısmı hisse senetlerine akarak yatırımcıların yüksek karlar elde etmelerini sağladı. 2021’de global piyasalar açısından bir önceki yıldan çok farklı değildi açıkçası. Ülkemiz ise en geç 2-3 yılda bir kendi yerel krizini üretmekte usta olduğu için 2021 bizim açımızdan global piyasalar kadar iyi geçmedi. Tüm dünyada artan faizlere karşın merkez bankasının faiz indirme politikası, buna paralel kurun yükseliş hareketi ve genel güvensizlik ortamı nedeniyle yılın son çeyreğine kadar yatay giden piyasa son çeyrekte hareketlenmeye başladı. Yine de pek çok yatırımcı için 2021’in bir önceki yıl kadar karlı geçmediği bir gerçek.

Kişisel finansal özgürlük yolculuğumu paylaştığım bu blogda son iki yıldır yıllık bazda hedeflerimi paylaşıyor ve yıl sonunda bunları ne kadar gerçekleştirebilmişim bakıyorum. Önceki yıl hedeflerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

2020 yılı hedeflerim

2021 yılı hedeflerim

Öncelikle 2020 sonunda koymuş olduğum 2021 hedeflerime bakalım.

1. 50.000 TL ileriye dönük temettü geliri elde etmeliyim.

Yıl başında pek olası görmediğim bu hedefime yıl sonu itibariyle ulaşmış durumdayım. 2021 yılında toplam ileriye dönük temettü gelirim 55.922 TL oldu. Portföy durumunu ay sonu itibariyle paylaşacağım.

2. 2500 usd(20.000 TL) eurobond kupon geliri elde etmeliyim.

Bu hedefime maalesef usd bazında ulaşamadım fakat doların yüksek oranda değer kazancıyla TL bazında rahat ulaştığım bir hedef oldu. Toplamda 2021 yılı içerisinde 2382.5 usd eurobond kupon geliri elde ettim. Güncel kur ile yaklaşık 27.368 TL ediyor.

3. Toplamda 70.000 TL pasif gelire ulaşmak.

Bu da ulaştığım başka bir hedef oldu. 2021 yılında 83.290 TL toplam pasif gelire ulaştım ve son 12 ay harcamalarım olan 84.152 TL’nin çok hafif altında olsam da rahatlıkla bu yılki harcamalarımı pasif gelirlerim karşılardı diyebiliyorum.

4. Toplam 20 adet kitap okumalıyım.

Maalesef bu hedefe ulaşamadım. Yıla iyi başlasam da üçüncü çeyrekten sonra biraz saldım ve hedefin gerisinde kaldım. Bu yıl okuduğum kitaplar,

Borsada Tek Başına-Peter Lynch

Atomik Alışkanlıklar-James Clear

21. Yüzyıl için 21 Ders-Yuval Noah Harari

Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar-Philip Fisher

Piyasaların Şifresini Çözen Adam-Gregory Zuckerman

Borsada Önden Koşanlar-Arzu Güneysu Yıldırım

Tanrı Daima Tedbili Kiyafet Gezer-Laurent Gounelle

Warren Buffett ve Finansal Tabloların Yorumlanması-Mary Buffett ve David Clark

The Millionaire Next Door-Thomas J. Stanley

İnci-John Steinbeck

Otuz Milyon Kelime-Dana L. Suskind

Borsada Rastgele Seyir-Burton G. Malkiel

Göç-R.A. Salvatore

Kristal Parçası-R.A. Salvatore

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları-Edvin Lefevre

Toplamda 15 kitap okumuşum. Sanırım limitim buralarda:)

5. 75 kg civarında kalmak ve düzenli egzersizlere devam etmek.

Bu hedefime de büyük oranda ulaştım. Şu anda 74.9 kiloyum ve önümüzdeki yıl da bu civarlarda kalmayı hedefliyorum.

6. Genel olarak tüm yıl boyunca mutluluk seviyemi 10 üzerinden 7 civarında tutmak

Bu hedefi her ay paylaşacağım demiştim fakat beceremedim:) Yine de genel bir rakam verecek olursam şu anda 10 üzerinde 8.5 diyebilirim mutluluk seviyem için. Bakalım 2022 yılı bizi ne şekilde sınayacak merak ediyorum.

Şimdi gelelim 2022 hedeflerine,

 

1. 115.000 TL ileriye dönük temettü geliri elde etmeliyim. Birkaç gün önce twitterda da paylaştığım gibi bu yıl 100 bin TL’nin üzerinde temettü almayı hedefliyorum. Hedefi yine motivasyon olsun diye bilerek yüksek tutuyorum, umarım ulaşabilirim.

2. 3000 usd(güncel kurla 35 bin TL civarı) eurobond kupon geliri elde etmeliyim.

3. Toplamda 150 bin tl pasif gelire ulaşmalıyım.

4. Toplamda 15 tane kitap okumalıyım. Bu yıl 20 kitap hedefine ulaşamadım, bu yüzden hedefi biraz düşürüyorum.

5. 75 kg civarında kalmalıyım ve düzenli egzersizlere devam etmeliyim. Ayrıca bisiklete ağırlık vererek turlara katılmalıyım. 

6. Kurumsal hayattan ayrılarak kendi işime başlamalıyım. En büyük hedefi sona sakladım. Herşey yolunda giderse bu yıl içerisinde kurumsal hayatı bırakıp kendi işlerimle ve yatırımla meşgul olmayı hedefliyorum. Bununla ilgili kafamda planlar ve düşünceler var. Zamanı geldikçe blogdan ve twitter’dan paylaşmaya devam edeceğim.

Benim 2022 hedeflerim böyle. Sizde durumlar nasıl? 2021 hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu

29 Yorum

 1. Cumhur Cumhur 24 Aralık 2021

  Benim 2021 hedeflerim böyle. Sizde durumlar nasıl? 2020 hedeflerinize ulaşabildiniz mi?
  Tarih karışmış:)

 2. Adsız Adsız 24 Aralık 2021

  Selamlar Bay Tutumlu,
  Ileriye donuk temettuden kastiniz nedir? Bir yil icerisinde alacaginiz kesinlesen temettu tutari midir?

  Yurtdisi hisse yatirimlarim var. ABD de de 3 ayda bir temettu odeyen sirketlere yatirim yapmak bana daha mantikli geliyor. Bu konuda deneyiminiz var midir?

  Tesekkurler.

 3. Unknown Unknown 24 Aralık 2021

  Benim hedefimde bir ev parasını denkleştirik ev almak

 4. Unknown Unknown 24 Aralık 2021

  Öncelikle tebrikler. Muhteşem bir şekilde devam ediyorsunuz. İlgi ile takip ediyoruz.
  Kendi adıma da harika bir sene oldu. Yıllardır devam eden trade alışkanlığıma son vererek Pandemi de boş vakitlerde şirket değerlemede kendi çapımda ilerledim. Artık sadece biriktiriyor ve ufak rotasyonlar yapıyorum sadece. Kendime yaptığım Portföy 2021 Temettü gelirimi 5 e katlayacak. Eşime de kiraya verdiğimiz evi satarak yaptığım portföy ile 80B civarında temettü geliri getireceğini beklediğim Portföy yaptım.
  13 yıl olan emekliliğime kalmadan Finansal özgür olmak hedefim.

 5. Unknown Unknown 25 Aralık 2021

  Çok tebrikler, keyifle okudum. Umarım hedeflerinize bir an önce ulaşırsınız,sevgiler

 6. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 25 Aralık 2021

  Çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim. Başarılar ve bol kazançlar.

 7. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 25 Aralık 2021

  Teşekkür ederim yorumunuz için, beğenmenize sevindim. Uzun vadeli yatırıma başladığınız için tebrik ederim. Umarım hedeflerinize en kısa zamanda ulaşırsınız. Başarılar ve bol kazançlar.

 8. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 25 Aralık 2021

  Selamlar, ileriye dönük temettü eğer şirketlerim bu yıl verdikleri temettüyü gelecek sene de tekrarlar ise alacağım miktarı ifade ediyor. Yıl içerisinde temettü verildikten sonra da hisse alımı yaptığım için böyle bir gösterimi tercih ettim.

  Yurtdışı hisse yatırımına gelince, ben şu ana kadar yapmadım. Özellikle vergi konuları ve şirketler hakkında yeterli bilgim olmaması nedeniyle tercih etmedim. Ayrıca genel olarak ABD piyasalarının pahalı olduğunu düşünüyorum. CAPE oranları tarihi zirvelerde. Bu nedenle bilgimin daha yüksek olduğu Türkiye borsasını tercih ettim.

 9. Adsız Adsız 25 Aralık 2021

  2021'e başlarken hedefim işimi bırakmaktı. Bunu da 32. yaş günümde kendime finansal özgürlük hediye ederek başardım.

  2022'de 3100 dolar eurobond kupon geliri, 140 bin lira civarı temettü geliri, 30 bin lira da kira gelirim olacak. Bu gelirlerin en azından yarısını tekrar hisse alımında kullanarak 2023 yılı temettü gelirlerimi arttırma hedefim var.

  2022 herkesin hedeflerine ulaştığı, sağlıkla geçen bir yıl olur umarım.

 10. Adsız Adsız 25 Aralık 2021

  Selamlar hocam, 3.5 yıllık süreçte hiç kredili alım yaptınız mı?

  Daha önce de söylediğim gibi 26 yaşında beyaz yakalıyım ve 1 yıldır 3 hisse biriktiriyorum.

  Aylık 2000-3000 TL tasarrufum ile alım yapıyorum ama şuan kredi çeksem ve blok halinde alsam örneğin 30.000 TL ile aylık kredi taksiti ödesem, hem 2022 temettü oranım artacak hem de maliyetlerim daha düşük kalacak.

  Sizce bu mantıksız mı? yorumlarınız çok değerli şimdiden teşekkürler.

  bu arada tabiki no : yorumunuz dogrultusunda hareket etmeceğim merak etmeyin 🙂 sadece sizin sürecinizi ve yorumunuzu merak ettim.

 11. Adsız Adsız 25 Aralık 2021

  Twitter'da paylaştığınız için teşekkürler öncelikle. Siz bütün süreçlerinizi şeffaf olarak yazıyorsunuz ben de yazayım. Şov, yalan gibi yorumları da gördüğüm için açıklama yapayım dedim. Kafalarda soru işareti kalmasın.

  Temettü yatırımı için 2019 sonunda borsada yatırıma başlamıştım. 3-4 ay aylık alım yaptım. 2020 pandemiyle beraber çok fantastik bir sene oldu yaşanan bedelli/bedelsiz sermaye artışı rallisi ile portföyümü ciddi şekilde katladım. Oluşan trendi es geçmek yerine eşlik ettim ve bu sayede 5 yıl sonraki hedefime hızlı ulaşmış oldum. Başlangıcım herkes gibi aylık alımdı. Girmek için ciddi kpss puanı almanın gerektiği bir KİT'te memurdum, aylık iki asgari ücret kadar kenara para attım, 2019 Kasım – 2021 Mayıs arası.

  Elimde çeşitli vadelerde 48 adet eurobond var maliyeti 46 bin dolar, ortalama dolar maliyeti 8 TL. Verim olarak baktığımızda sizden daha düşük. 🙂 Eurobond alımlarında acele ettim biraz.

  Elimdeki hisseler Ereğl, Hekts, Froto, Egeen, İsmen, Aksa, Doas ve Vesbe. Portföyün cuma günü kapanış değeri 1.8 milyon.

  Ev Türkiye'nin 5 büyük şehrinden birinde, babadan kalma. Bugün satılsa 650 bin lira eder. Kira çarpanı açısından bakıldığında hisse yatırımı daha makul olsa da çeşitlendirme yapmak adına tutuyorum. Yoksa genel bakışım 1 ev ihtiyaç, 2. ev gereksiz şeklinde.

  Bu işe başlarken ilk alımları 30 bin lira ile yaptım, sonrasında 3-4 aylık süreçte sanıyorum 20 bin daha ekledim. Pandemi çöküşünde herkes gibi pörtföyün yarısının eridiğini gördüm. O dönem ufak bir kredi + aracımı satıp strateji değiştirip yan hisselere yöneldim. Borsaya yatırdığım toplam para 230 bin civarıdır, o para da şu anda sistemde değil, mart ayında tekrar araç alımı yaptım.

 12. Adsız Adsız 25 Aralık 2021

  Evli değilim, çocuğum yok. Evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. Sadece finansal açıdan değil, her konuda özgürlük.

  Başta gelirin yarısını tekrar sisteme dahil edeceğim dediğim için bu paraya yaşanır mı şeklinde tepki gelmiş, bu benim tercihim bir zorunluluk değil. Sistemin sürdürebilir bir şekilde devam etmesi adına elde edilen pasif gelirlerin tamamının harcanmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Ayrıca insanların asgari ücretle hayatta kalma savaşı verdiği bir ortamda yıllık 100 bin lira geliri küçümsemek hiç de gerçekçi bir yaklaşım değil bence.

  İşe devam etseydim Ocak 2022'de alacağım zamlı maaş da zaten 9-10 bin seviyesinde olacaktı, üstelik Mart ayından itibaren vergi dilimine girilecekti. Amaç zengin olmak, sorumsuzca harcama yapmak değil. Normalde muhatap olmayacağım insanların amirim olmasından, sabahları alarm ile uyanmaktan ve çekilen stresten kurtulmuş oldum. Bence buna paha biçilemez.

  Bu yolda emek veren herkes umarım çok daha fazlasına sahip olur diyerek son mesajı da atmış olayım, konudan daha fazla rol çalmaya gerek yok. Herkese bol kazançlar!

 13. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 25 Aralık 2021

  Yolculuğunuzu şeffaf şekilde her yönüyle paylaştığınız için teşekkür ederim. 2020 gerçekten de olağanüstü bir yıl oldu. Umarım yeni başlayıp bu yazıyı okuyanlara hikayeniz ilham olur.

 14. Adsız Adsız 25 Aralık 2021

  Benim de temennim bu şekilde. Tüm paylaşımlarınız için teşekkür ederim, bu yola çıkmaya karar verdiğimden beri takip ettiğim kişilerden birisiniz. 2022 içerisinde "başardım ve özgürüm" temalı yazınızı okuyacağımıza inancım tam.

 15. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 25 Aralık 2021

  Selamlar, yatırım amaçlı bir kez ihtiyaç kredisi çektim. Sanırım 2019 yazı idi. Portföyüme göre düşük miktarda idi ve ödeme gücüm vardı. Karlı çıktım mı hatırlamıyorum fakat düşüşlerde daha fazla etkileniyordum psikolojik olarak. Şu anda ben tavsiye etmem fakat karar sizin tabiki.

 16. Adsız Adsız 25 Aralık 2021

  Affınıza sığınarak küçük bir ekleme yapıyorum serin hikaye diyen arkadaşlar için. Portföyümü büyüten hisseler yukarıda yazdığım hisseler değildi. Kent 20x, Merko 10x gibi işlemlerim var. Yan hisselerde de uzun vadeci mantığıyla ısrarla trendi kovaladım. Yazdığım 8 hisse mevcut portföyüm, Kasım 2020'den beri o hisseleri tutuyorum ve şirketlerde bozulma olmadıkça tutmaya devam etmeyi düşünüyorum.

  Bununla beraber yan hisselere geçme stratejim riskliydi ama denemeye değerdi çünkü hareket güçlüydü. Ben ilk etapta aldığım hisselerle de devam etseydim belki bu sene olmasa da 2025'te hedefime ulaşırdım zira pek çoğu 10 katına çıkmasa da fiyatı 4-5 katına çıkanlar var. Strateji değişikliği sadece süreci kısalttı.

 17. Adsız Adsız 25 Aralık 2021

  2018 yılında 38 bin Tl ile başladığım finansal özgürlüğüme 2021 yılı Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirdim. Mevcut pörtföyümü 3 yılda 5.1 milyon tl yaptım. Ve Devlet Memurluğundan istifa ettim. Şuan yıllık 200 bin tl kira gelirim var. 1 milyon tl borsada param var. Ve her gwçen gün pörtföyümü büyütüyorum. Finansal özgürlük çok güzel.

 18. B&B B&B 25 Aralık 2021

  Sevgili Bay Tutumlu, Öncelikle cok tebrik ediyorum. Özellikle som hedefiniz cok heyecan verici. Detaylarını heyecanla bekliyoruz. Bizde hem müşteri veya tanıtım konusunda vb destek vermekten mutluluk duyarız

 19. Zafer Zafer 26 Aralık 2021

  peşinatı denkleştirip kredi ile mümkünsa almanızı şiddetle tavsiye ederim

 20. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 26 Aralık 2021

  Sn B&B,
  Teşekkür ederim eksik olmayın. Bir yola girdim bakalım umarım başarılı olurum.

 21. Ozgur Ozgur 3 Ocak 2022

  Merhaba,
  paylaşımlarınız ilgi ile takip ediyorum. Umarım hedeflerinize planladığınız gibi ulaşırsınız.
  Portföyüm için sizim yorumunuzu almak istedim. İleteceğiniz yorumdan bağımsız kararın kendi sorumluluğumda olduğunun farkındayım 🙂
  Portföyümde AKGRT ve ANHYT mevcut. Yakın bir zamanda dolar artışı nedenli AKGRT yi portföyünüzden çıkardığınızı belirtmiştiniz. Güncel durumunda bu fikrinizde değişiklik var mı? Şu an yapılacak bir alımda ANHYT alımını AKGRT ye göre daha avantajlı mı görürsünüz?
  İlgi ve anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla,

 22. İGG İGG 25 Ocak 2022

  Selamlar,
  "Kurumsal hayatın" sıkıntıları eminim ki motivasyonunuzu etkilemektedir.
  Ek olarak finansal piyasalarda olumlu geçen 3 sene sizi heyecanlandırabilir.
  O kapıdan geçmiş biri olarak sadece tek konuda pişmanlık duyuyorum, o da planlarımı keşke enflasyonist ortamda daha uzun vizyonlu ve mümkünse farklı bir coğrafi noktada da yapabilseydim/yapabilecek kadar meslekte kalsaydım. İşler kötü gittiğinde benim çocuğum niye asgari şartlarda yaşamaya mahkum kalsın ki. İhtimali bile rahatsız edici. O zamanlar artık bu işi daha fazla yapmam yeteri kadar varlığım var diyordum ama bu aralar fark ediyorum ki yapılırmış ya aslında. Bir süre daha idare edilebilirmiş. Sadece paylaşmak istedim.

  Hayat kısa, kuşlar uçuyor.
  Bir kez işi bıraktığınızda tekrar çalışmak zorunda kalmak için hayat çok kısa.
  Fakat planınızı iyi yapmışsınızdır güvenirim.
  İlan edeceğiniz günü de gururla bekliyor olacağım.

  Sevgilerle,
  İGG

 23. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 8 Mayıs 2022

  Merhaba, o anki konjonktüre göre hisse senedi portföyümde değişiklikler yapabiliyorum. Bunlardan bazıları karlı bazıları ise zararlı oluyor. Geleceği göremediğimiz için ancak öngörü yapabiliyoruz. Bu nedenle şirketleri portföyümüze eklerken ince eleyip sık dokumak ilerde yanlış yapmışız dememek için önemli.
  Syg.

 24. ercan ercan 28 Temmuz 2022

  Merhabalar yazılarınızı dikkatle ve dersler çıkararak okuyorum. Bende sizlere paralel olarak hedefler koyuyorum ve yıl donunda hedeflere ulaşıp ulaşmadığıma bakıyorum. Merakla beklediğim konu 6.hedefiniz olan kendi işinizi kurmak. Bu konuda bende atılım yapmak istiyorum ve yeni fikirleri ve gelişmelere bakıyorum sizin işinizi dört gözle bekliyorum

 25. […] ulaşacağımızı kesinlikle tahmin etmiyordum. 2021 yılı değerlendirmesi ve 2022 hedeflerim yazısında, önümüzdeki yıl içerisinde maaşlı işimi bırakma hedefim olduğundan bahsetmiştim ve bunu […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir