2022 Yılı Değerlendirmesi ve 2023 Hedeflerim

2022 Yılı Değerlendirmesi ve 2023 Hedeflerim

9 Aralık 2022 18 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Artık klasikleşen yıl sonu değerlendirme ve hedeflerimi gözden geçirme yazılarından dördüncüsüne hoş geldiniz. 2018 yılında eşimle birlikte başladığımız finansal özgürlük yolculuğunda beşinci yılın içindeyiz. Bu süreçte hayatımızda olağanüstü değişiklikler oldu. 2018 temmuz ayında yatırıma başlar başlamaz kur krizi çıktı zaten çok küçük olan portföyümüz bir anda dolar bazında %21 geriye düştü. Ülkemizde kurun bu dalgalı ve tahmin edilemez yapısından dolayı finansal özgürlük hedeflerimizi yerel para birimi yerine usd bazında tutmaya karar vermiştik. Daha sonrasında ikinci bir metrik olarak yoksulluk sınırını da ekledik fakat ana hedefimiz olan 375 bin usd’yi değiştirmedik. Bu süreç içerisinde çok iyi ve çok kötü geçen aylar oldu. Özellikle 2018 sonu-2019 ortası ve 2021 yılının büyük bölümünde akıntıya karşı kürek çekiyormuş hissiyatı hep vardı. Fakat bu yolculuğa başlarken kolay olmayacağını ve hayatımızın en büyük kararlarından birini verdiğimizin bilincindeydik. Bu karar hayata ve geleceğe bakışımızı kökünden değiştiren bir karardı. Para için çalışmak zorunda olmamak ve paranın bizim için çalışabileceği fikri çok basit fakat uygulaması da bir o kadar zor ve fedakarlık istiyor. Özellikle de elinizde bir birikim yoksa ve maaşınızdan arta kalanlarla tasarruf etmeye çalışıyorsanız. Öncelikle paraya bakış açımızı değiştirmemiz ve onu hedeflerimize ulaşmak için bir araç olarak kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bunu öğrenmek benim çalışma hayatımda tam 10 yıl aldı.

Bu kısa girişten sonra geçtiğimiz yıl paylaşmış olduğum 2022 yılı hedeflerimin ne kadarını gerçekleştirmişim bakalım. Ardından da 2023 hedeflerine geçelim. Geçmiş yıl hedeflerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

2020 yılı hedeflerim

2021 yılı hedeflerim

1. 115.000 TL ileriye dönük temettü geliri elde etmeliyim.

Bildiğiniz gibi temettü gelirlerimi ileriye dönük olarak hesaplıyorum. Yani gelecek yıl da şirketlerim bu yıl ile aynı temettüyü verirlerse ne kadar temettü alırdım bunu takip ediyorum. Sebebi ise temettülerin genellikle mart-nisan aylarından verilmesi ve bundan sonra yaptığım alımlardan temettü geliri elde edemiyor olmam. Bu yıl ileriye dönük temettü gelirim 125.895 TL olarak gerçekleşti.

2. 3000 usd(güncel kurla 35 bin TL civarı) eurobond kupon geliri elde etmeliyim.

Bu hedefi oldukça mütevazi tutmuşum. 2022 yılı içerisinde yine ileriye dönük eurobond kupon gelirim 4939.75 usd olarak gerçekleşti. Güncel kurla yaklaşık 92.100 TL yapıyor.

3. Toplamda 150 bin tl pasif gelire ulaşmalıyım.

Bu hedefe de yine dolar kurunun aşırı hızlı yükselişi sayesinde kolayca ulaşmış oldum. 2022 yılı toplam pasif gelirim 217.995 TL oldu.

4. Toplamda 15 tane kitap okumalıyım.

Bu hedefe maalesef ulaşamadım. Geçtiğimiz yıl sonunda çocuğumuzun da doğmasıyla çok hareketli bir hayata adım attık ve aldığımız bir kararla herhangi bir yardım almadan eşimle birlikte kendimiz büyütüyoruz. Bu nedenle oldukça az boş zamanım oluyor. Tabi bu bahane olmamalı fakat realitede bu yıl okuduğum kitap sayısı 10’da kaldı.

5. 75 kg civarında kalmalıyım ve düzenli egzersizlere devam etmeliyim. Ayrıca bisiklete ağırlık vererek turlara katılmalıyım. 

Bu hedefe de yarım ulaştım diyebiliyorum. Şu anda 77 kiloyum ve düzenli spor yapıyorum. Bisiklet konusunda ise pek ilerleme kaydedememiş olmakla beraber yukarıdaki bahaneye sığınıyorum:)

6. Kurumsal hayattan ayrılarak kendi işime başlamalıyım. 

En büyük hedefi en sona saklamıştım. Hayatımızdaki en büyük değişim bu oldu. Ben maaşlı işimi bıraktım ve yaşadığımız yeri terkedip başka bir şehre taşındık. Bu konuda da pandemi oldukça etkili oldu. Eşimin şirketi pandemi sonrası full time remote çalışmaya geçince biz de bunu fırsat bilerek hayatımızdaki bu büyük değişikliği gerçekleştirdik. Şu anda ben hem kızımla ilgileniyorum, hem de freelancer olarak çalışıyorum. Ayrıca finfree platforumda analist olarak yazılar paylaşıyorum. Eşim ise uzaktan çalışmayla kendi işine devam ediyor.

Şimdi gelelim 2023 yılı hedeflerimize;

1. 350.000 TL ileriye dönük temettü geliri elde etmeliyim. Bu yıl enflasyonist bir yıl oldu ve şirketler de buna uygun olarak karlarını ciddi manada artırdılar. Bu durumun 2023 temettülerine yansıyacağını düşünüyorum. Bu hedefimi gerçekleştirebilirsem yıldan yıla temettü büyümesi %280 olacak.

2. 6000 usd(güncel kurla 110.000 TL) eurobond kupon geliri elde etmeliyim. TL bazında yazmam çok bir şey ifade etmiyor fakat yine de adet bozulmasın.

3. Toplamda 460.000 TL pasif gelire ulaşmalıyım.

4. 15 adet kitap okumalıyım.

5. Ailecek 1 adet yurt dışı gezi ve 1 adet uzun süreli yurt içi gezi(karavan olabilir) yapmalıyız.

6. %120 finansal özgürlük seviyesine ulaşmalıyız. Eşimin de çalışmayı bırakıp tamamen finansal özgürlüğe ulaşma rakamını %120 olarak belirledik. Bu rakamın en az 3 ay üzerinde kaldıktan sonra durum değerlendirmesi yapacağız.

7. 75 kg altında kalmalıyım ve spora devam etmeliyim. Ayrıca 2022’de çeşitli bahanelerle ertelediğim bisiklet gezilerine başlamalıyım.

Benim 2023 hedeflerim böyle. Sizde durumlar nasıl? 2022 hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu