Aralık 2022 Sonu Portföy Durumu

Aralık 2022 Sonu Portföy Durumu

30 Aralık 2022 7 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Finansal özgürlük için yatırıma başlayalı tam 54 ay olmuş. Bu ay ve genel olarak 2022 yılı hayatımda çok önemli kararlar verip uyguladığım bir yıl oldu. Geçtiğimiz yıl sonu raporunu hazırlarken kafamda 2022’nin nasıl geçeceği hakkında bir fikir ve planlarım vardı fakat finansal özgürlük için ihtiyacımız olan ve hedeflediğimiz miktara sadece 12 ay sonra ulaşacağımızı kesinlikle tahmin etmiyordum. 2021 yılı değerlendirmesi ve 2022 hedeflerim yazısında, önümüzdeki yıl içerisinde maaşlı işimi bırakma hedefim olduğundan bahsetmiştim ve bunu gerçekleştirdim de. Fakat bunu yaptığım sırada finansal özgürlük oranımız yalnızca %57 idi. Neden maaşlı işimi ve kurumsal hayatı bıraktığımı şu yazımda anlatmıştım, bu nedenle burada detaya girmiyorum. Kısacası bu yıl kendim ve ailem adına radikal değişiklikler yılı oldu diyebilirim.

Finansal piyasalara gelecek olursak 2022 yılını global piyasalar ve Türkiye olarak ikiye ayırmak gerekiyor sanırım. 2022 yılının faiz artışlarıyla geçeceğini ve SP500’ün ve NASDAQ’ın baskılanacağını tahmin ediyorduk. Nitekim öyle de oldu. 2022’ye 4797 puandan başlayan SP500, %20.35 değer kaybıyla an itibariyle 3820 puanda bulunuyor. NASDAQ tarafında ise işler daha vahim durumda, 15.833 puandan başladığı yılı yaklaşık %34.5 kayıpla 10.384 puandan kapatmak üzere. Tüm bu gelişmelere tamamen ters hareket eden ve tahmin edilemeyen ise BIST100 endeksinin %186 değer kazanarak 1926 puandan 5509 puana yükselmesi oldu. Usd bazında baktığımızda da 140 usd civarından 294 usd’ye yaklaşık %110’luk bir yükseliş ile tüm dünya borsaları arasında açık ara zirvede bulunuyor. Bunun sebepleri hakkında uzun uzadıya konuşabiliriz. Yüksek enflasyon, aşırı gevşek para politikası ve rekor düzeyde negatif reel faizlerin yanısıra dolar/tl’de yaşanan sabit kalmayla birlikte alternatifsiz kalan borsaya yatırımcılar adeta akın ettiler. Özellikle usd bazında yükselişin neredeyse tamamı yılın ikinci yarısında gerçekleşirken alımlarını tamamlamış ve yükseliş bekleyenler ihya oldular diyebiliriz.

Kişisel portföyüme gelecek olursak 2021 yılı ile karşılaştırmalı rakamlar paylaşacağım ki iki yılın nasıl gece ve gündüz kadar farklı olduğu anlaşılabilsin. 2021 yılında hisse senedi portföyümün TL bazında büyümesi %82.3 olarak gerçekleşmişti. Usd bazında büyüme ise yalnızca %6 olmuştu. Toplam portföy büyümesi ise TL bazında %89.5, usd bazında ise %6.56 olarak gerçekleşmişti.

2022 yılına geldiğimizde ise hisse senedi portföyümün toplam büyümesi TL bazında %251 usd bazında ise %148 oldu. Toplam portföyüm ise TL bazında %217, usd bazında ise %124 büyüdü. Finansal özgürlük için hedeflediğimiz rakama ulaşmamızda hisse senedi portföyünün bu muazzam büyümesi ve karda oturmak büyük pay sahibidir.

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay portföye hiç ekleme yapmadım. 2 defa ise satış yaparak dışarıya nakit çıkışı gerçekleştirdim. Bunun sebeplerine birazdan geleceğim.

Yukarıda bu ay içerisinde bir miktar hisse satışı yaptığımdan bahsetmiştim. Bunun nedenini ülke riskini dağıtmak maksadıyla bir miktar yurtdışı yatırım yapma isteğim olarak özetleyebiliriz. Blogumu takip edenlerin bildiği üzere uzun yıllardır Borsa İstanbul’da yatırım yapıyorum. Yatırıma başladığım ilk günden beri borsamızın ucuz olduğunu dile getirdim ve iskontolu aldığımız şirketlerde karda oturmayı bildiğimiz sürece tatmin edici getiriler elde edebileceğimizi vurguladım. Borsamız hala ucuz ve şirketlerime hala güveniyorum fakat finansal özgürlük yolculuğunda sonlara yaklaştıkça ülke riskini azaltmak maksadıyla bir miktar ABD tarafına yatırım yapacağım. Burada stratejim iskontosunun azaldığını veya bir miktar pahalı olduğunu düşündüğüm şirketlerde ufak satışlar yaparak toplam portföyümün %15-20 kadarını usd’ye çevirmek. ABD tarafında hisse seçmek yerine yatırımlarımı etf’ler vasıtasıyla yapacağım. Bunun en önemli nedeni oradaki piyasaya yurtiçi kadar hakim olmamam ve binlerce hisse arasında endeksi yenebilecek hisseleri bulma konusunda kendime yeterince güvenmemek. Bu nedenle belirlediğim birkaç etf vasıtasıyla endeks yatırımı yapmayı düşünüyorum. Henüz herhangi bir alım yapmadım, yaptığımda twitter üzerinden paylaşacağım. Nihai hedefim toplam portföy dağılımında Türk hisse senetlerini %55-60 bandında, ABD etflerini %15-20 civarında, eurobondları da %20-25 civarında tutarak bir denge yakalamak.

Burada vergi konusu da devreye giriyor. Bu, apayrı bir yazının konusu olduğu için burada detaylı girmeyeceğim fakat vergiyi minimize etmek için çalışmalarım olacak ve bunları da mümkün olduğunca paylaşmaya çalışacağım.

Eurobond tarafına gelecek olursak bu ayın başında 5 adet eurobond alımı yaparak toplam eurobond portföyünü 67 bin usd’ye çıkardım. 2022 yılında eurobondlardan 2935 usd kupon geliri elde ettim. Şu anki portföyüme göre ise hiç yeni alım yapmazsam 2023 yılı kupon gelirim 4775 usd civarında olacak. Eurobond tarafında da bileşik getiri makinası çalışmaya devam ediyor.

Bu ay toplam portföyüm TL bazında %14.88, usd bazında ise %14.39 büyüdü. Finansal özgürlük oranımız %92’den %105’e ulaştı. Güncel portföy dağılımı %72 hisse senedi, %18 eurobond, %8 ise nakit ve nakit benzeri(usd, altın vb) oluşuyor. İlerleyen aylarda nakit oranını bir miktar daha artırarak yukarıda bahsettiğim stratejiyi uygulamaya çalışacağım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu