Finansal Özgürlük Yolculuğum. Kurumsal Hayatı Neden Bıraktım?

Finansal Özgürlük Yolculuğum. Kurumsal Hayatı Neden Bıraktım?

1 Ağustos 2022 16 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bugün standart ay sonu raporlarının dışında farklı bir konu ile karşınızdayım. Twitter üzerinden oldukça fazla sorulduğu için bu konu hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Blogumu takip edenlerin bildiği üzere 2022 mayıs ayında maaşlı işimi bırakarak ve hatta neredeyse hayatımın yarısını geçirdiğim İstanbul’u terkederek daha küçük bir şehre yerleşmiştim. Şimdi bu konu hakkında biraz detay vermek ve yeni hayatımın nasıl gittiğini paylaşmak istiyorum. Öyleyse başlayalım.

Öncelikle geriye gidelim ve 2018 yılına yani finansal özgürlük yolculuğumuzun başlangıcına dönelim. 2018’de yaklaşık 8 yıldır çalışıyordum ve kendi açımdan fena olmayan fakat finansal özgürlüğü kazanmaktan fersah fersah uzakta ufak bir birikimim vardı. eski kayıtlarımı kontrol ettiğimde yaklaşık 250 bin tl civarında bir mal varlığına sahip olduğumu görüyorum. Geriye dönük olarak hesapladığım finansal özgürlük oranım ise %13 civarında imiş. Bu esnada birikimim çoğunlukla vadesiz dövizde ve küçük bir oranda da altında duruyordu. 2018 mayıs ayında eşimle birlikte bir miktar da kredi çekerek yatırım amaçlı bir ev aldık ve bu evi alırken tüm altın ve dövizlerimizi bozdurduk. İlk kiracımızdan aylık 1350 tl civarında bir nakit akışı elde ediyorduk. Bu esnada ben işimde tatminsizlik sorunu yaşıyordum. Emeklilik sistemindeki zaafları ve adaletsizlikleri de bildiğim için kendimce bir çıkış yolu aramaya başladım. Bu esnada yolum finansal özgürlük kavramı ile kesişti. Önce redditte financial independence subredditini gördüm ve 1 haftada neredeyse hatim ettim. Ardından Türkiye’de bu işi kovalayan birileri var mı diye bakınırken lattedenborsaya.com adlı blogu keşfettim. Sevgili Yiğit’in yazılarını da komple bitirdikten sonra kafama koymuştum artık. Ben finansal özgür olmalıydım. 60 yaşına kadar sevmediğim bir işte çalışmak istemiyordum. Şu anda yaptığım işi sevsem bile ilerde sevmeme ihtimali doğduğunda rahatça ceketimi alıp gitme özgürlüğüne sahip olmayı istedim. O zamana kadar yatırımdan anladığım sadece altın ve döviz iken, bu araçlarla reel getiriye sahip olamayacağımı anlayınca onyıllardır bu işi yapan insanların ortak özelliği olan hisse senedi yatırımını keşfettim.

graphs display on an ipad
Photo by Burak The Weekender on Pexels.com

Tüm parayı eve yatırdığım ve hatta üzerine kredi çektiğim için ödemelerim vardı ve elimde hiç nakit yoktu. Ayrıca zaten borsa yatırımında da acemiydim. İlk aylarda eşimle birlikte ufak ufak maaşlarımızdan artan paralarla her ay hisse almaya başladık. 2018 sonbahar ve kışını hatırlarsınız piyasalar hep aşağı yönlüydü. Ben aldıkta düştü, düşünce ben yine aldım. Bazı hisselerden büyük hatalar da yaptım fakat yatırım miktarlarım düşük olduğu için bunlar uzun vadede portföyümü çok fazla sarsamadı.

2019 yılının ortalarında ise eurobond yatırımına başladım. Yurtdışında takip ettiğim finansal özgür bloggerlar ve bu amaçla yatırım yapanlar portföyde belli oranda tahvil olması gerektiğini ve bu oranın yaşınız ile orantılı olabileceğini yazmışlardı. Ben portföydeki hisse/tahvil oranını belirlerken genellikle theretirementmanifesto.com sitesinin sahibi Fritz Gilbert’ın yazıları ve hesaplarından faydalandım. Nihai olarak %65 hisse senedi, %30 civarı tahvil(eurobond) ve %5 civarı nakit olacak şekilde hedef portföyümü oluşturdum. Bu esnada da aylık hane halkı gelir ve giderlerimizi takip etmeye başladık. Amaç, şu anda ne harcıyoruz ve finansal özgürlükten sonra ne kadar paraya ihtiyacımız olacak bunu belirlemek idi. Yaptığımız hesaplar sonucunda 1000 usd civarında bir aylık giderimiz olacağını saptadık. Bunun üzerine %25 belirsizlik payı ekleyerek 1250 usd aylık gider hesabıyla toplam finansal özgürlük portföyümüzün bunun 300 katı yani 375 bin usd olmasına karar verdik. Bu hesabın nasıl yapıldığına şuradan ulaşabilirsiniz(ingilizce kaynak). Türkçe kaynak içinse lattedenborsaya.com’daki şu yazıya bakabilirsiniz.

2018 temmuz ayından beri her ay düzenli hisse senedi ve eurobond alımlarına devam ediyorum. Güncel durumda hisse senedi ve eurobond portföyümüzün toplam değeri 3 mn tl’yi geçmiş durumda. Finansal özgürlük oranımız ise %50 civarında. Bu yolculuğa başlarken ne kadar süreceği hakkında hiçbir fikrim olmadığı için kendime 10 yıllık bir hedef belirlemiştim. 4 yıl geride kaldığında %50 seviyesine ulaştığımızı göz önünde bulundurursak fena gitmiyor diyebilirim. Özellikle 2021’in ikinci yarısından itibaren ekonominin geldiği durum göz önüne alındığında yerimizde saymak bile bir başarı olarak değerlendirilebilir.

bills capital cash cent
Photo by Pixabay on Pexels.com

Peki ne oldu da sadece %50’ye ulaşmışken maaşlı işimi bırakıp bir maceraya atılma gereği duydum? Bunun en büyük sebebi 2021 yılı sonunda dünyaya gelen çocuğumuz oldu. Eşimle ikimiz de onunla daha fazla vakit geçirmek istiyorduk. Eşim pandemi başlangıcından beri evden çalışıyordu ve şirket politikası gereği bu durum kalıcı hale gelmişti. Benim ise işim gereği ne yazık ki böyle bir imkanım olmayacaktı. Ayrıca çocuğumuza anneanne, babaanne ya da bakıcı tarafından bakılmasını da istemiyorduk. Bu nedenle eşimin doğum izninin bitiminden itibaren iş bölümü yaparak yeni bir düzen oturttuk. Ben şu anda freelancer olarak serbest çalışıyorum. Yani çalışacağım zamanı ve süresini kendim belirliyorum. Bu da genellikle akşam saatlerinde oluyor. Gündüz saatlerinde çocuğun bakımıyla ben ilgileniyorum. Eşim ise gündüz çalıştığı için mesai saatleri dışında devralıyor:) Tabii ki ikimiz de evden çalıştığımız için kesin kurallarımız yok, bazen gün içinde benim işim olduğu zamanlarda değiş tokuş yapabiliyoruz. Başlardan biraz zorlansak da şu anda sistemi oturtmuş durumdayız. Bir ebeveyn olarak çocuğumuzun büyüme ve gelişim aşamalarını birebir takip etmek ve her adımına şahit olmak tarif edilemeyecek kadar güzel bir duygu.

Tabii çocuk oldukta sonra hayatımız çok daha yoğun bir döneme girdiği için yatırıma daha az vakit ayırabiliyorum. İşin güzel yanı ise hisse senetleri siz onlarla ilgilenmeseniz dahi değer kazanmaya ve temettü ödemeye devam edebiliyorlar:) Pasif gelir ve yatırımın en güzel yanı da bu. 3 aylık bilanço dönemlerinde daha yakın olarak takip ediyorum piyasayı. Bunun dışında günlük portföyüme bazen bakmayı unutuyorum bile. Çünkü çoğu zaman bunu yapacak vaktim olmuyor.

Bende durumlar böyle. Biraz da sizden dinleyelim. Sizin finansal özgürlük yolculuğunuz nasıl gidiyor?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu