Temmuz 2022 Sonu Portföy Durumu

Temmuz 2022 Sonu Portföy Durumu

31 Temmuz 2022 7 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada yatırıma başlayalı tam 49 ay olmuş. Finansal özgürlük yolculuğunda beşinci yılın içine girmiş bulunuyorum. Temmuz ayı finansal piyasalar açısından yine hareketli geçti. Normalde yaz aylarında pek hareket olmaz fakat bu yıl hem globalde hem de yurt içinde sakin bir haftamız bile geçmedi diyebilirim.

Yurtdışı ile başlarsak, ABD ekonomisi bu yıl ilk defa iki çeyrek üst üste küçülerek teknik olarak daralma yani resesyona girilmiş oldu. FED ise faizleri beklendiği şekilde artırmaya devam ediyor. Toplantılardan önce halihazırda fiyatlanan faiz artışları dışında sürpriz yaşanmadığı için yatırımcılar satır aralarındaki kelimelerden stratejilerini kurmaya çalışıyorlar. Bu ay da yine 75 bp artış gerçekleşti ve faiz oranları %2.25-%2.5 seviyesine gelmiş oldu. ECB de uzun süre sonra sert bir faiz artışı yaparak hızlanan talep kaynaklı enflasyonu durdurmaya çalışacak. Euro/dolar paritesi ECB’nin sıkılaşmada yavaş kalmasıyla 1’in altına gelmişti fakat son faiz artışıyla birlikte şu anda 1.02 seviyesinde bulunuyor. Parite düşüşünden en fazla etkilenenler ülkemizde euro bölgesine ihracat yapan şirketlerimiz oldu. Ayrıca hammadde ve enerji fiyatları yüksek seyretmeye devam ediyor. Yakın zamanda elektrik ve doğalgazda yeni zamlara hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Kişisel portföyüme gelirsek, bu ay hisse portföyüme rutin eklemeler yapmak dışında hareketsiz kalmayı tercih ettim. Ucuz fiyatlandığını düşündüğüm TOASO, TUPRS ve ALKIM hisselerine ek yaptım. Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay VESBE’den temettü aldık. Temettü ile TOASO ve ALKIM almayı tercih ettim.

Eurobond tarafında bu ay da alımlara devam ettim. US900123AY60 kodlu ve 2036 vadeli eurobonddan 1 adet alım yaparak toplam eurobond portföyünü 43 bin usd’ye, yıllık kupon gelirimi ise 3146.5 usd’ye çıkardım. Aylık bazda 262.2 usd, güncel kurla 4700 tl civarı kupon geliri elde ediyorum.

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. BU ay toplam portföyüm tl bazında %7.05 büyürken, usd bazında %0.13 küçülerek 3.29 mn tl’ye yükseldi. Hisse senedi eurobond oranım ise büyük oranda değişmeyerek %65 e %25 olarak kaldı. Şu anda nihai hedefim olan portföy dağılımına oldukça yakın seyrediyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu