Ocak 2023 Sonu Portföy Durumu

Ocak 2023 Sonu Portföy Durumu

1 Şubat 2023 15 Yazar: Bay Tutumlu

Bir ayın daha sonuna geldik. Finansal özgürlük için yatırıma başlayalı tam 55 ay olmuş. Türk borsasına yatırım yapan neredeyse herkes için rüya gibi geçen 2022’nin ardından 2023’ün volatil başlayacağı genel olarak tahmin ediliyordu. Nitekim öyle de oldu ve ocak ayı içerisinde BIST100 endeksinin 5661 puandan 4976 puana %12.1’lik düşüşüne şahit olduk. Borsanın nasıl manik depresif bir oluşum olduğunu ve çoğu yatırımcının nasıl piyasaya at gözlüğüyle baktığını 4.5 yıllık yatırım hayatımda artık anlayabiliyorum.

2022’nin ikinci yarısından itibaren başlayan olağanüstü yükseliş öncesinde yine borsaya yatay ve yarı karamsar bir hava hakimdi. Ne zaman ki ralli başladı, bu hava bir anda kendisini zafer sarhoşluğuna bıraktı. Sanki hiç düşüş olmayacakmış gibi bir hava yaratılarak borsanın yeni gelen yatırımcılara kolay para kazanılan bir yermiş gibi gösterilmesi sağlandı.

Son 1 ayda da görüyoruz ki finansal piyasalar özellikle de borsa, araştırma ve bilgi birikimi en önemlisi de sabır gerektiren ve uzun vadeli düşünülmesi gereken bir alandır. Her düşüş ve yükselişe bir bahane bulunabilir. Aracı kurumların günlük bültenlerinde bahsettikleri gibi şu haber akışlarından dolayı şunlar olabilir ya da teknik analizcilerin dediği gibi şurayı kırarsa şuraya gider gibi sığ yaklaşımlardan ziyade şirketini tanıyan, gelecek karlarını tahmin edebilen ve en önemlisi sağduyulu ve sabırlı hareket edebilenlerin kazandığı bir yerdir borsa. Bu nedenle hem yükselişlerde hem de düşüşlerde bir planınızın olması ve bu plan çerçevesinde hareket etmek uzun vadede en yüksek kazancı getirecektir.

Kişisel portföyüme gelecek olursak, BIST100’ün %12.1 değer kaybettiği ocak ayında toplam portföyüm TL bazında %4.93, usd bazında ise %5.44 küçüldü. Ekranda görünen portföy rakamınızın azalması elbette kötü bir his fakat şunu bilmek gerekiyor. Siz hisselerinizi realize edip satmayı düşünmüyorsanız ve ömrünüz boyunca hisse senedi yatırımı yapacaksanız ne kadar çok hisse senediniz(ortaklık payınız) olursa ilerde o kadar fazla temettü geliri ve dolayısıyla kazanç elde edersiniz. Dolayısıyla alımlara devam eden yatırımcıları için fiyatların düşük olması istenen bir durumdur. Warren Buffett’ın şu ünlü sözünü hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. “Eğer ömrünüz boyunca hamburger yiyecekseniz ve sığır yetiştiriciliği yapmıyorsanız hamburger fiyatlarının düşük olmasını mı istersiniz yoksa yüksek olmasını mı? Hisse senetleri de aynen hamburger gibidir, sürekli biriktiren birisiyseniz fiyatların düşük olmasına sevinmelisiniz.”

Güncel hisse senedi portföyüm şu şekildedir. Bu ay geçen portföy yazısında bahsettiğim ABD tarafında etf alımı için bir miktar hisse satışı gerçekleştirdim. Böylece portföyümde KMPUR hissesi kalmadı. Buradan gelen parayı usd’ye çevirdim fakat fiyatlar alım için belirlediğim seviyelere gelmediği için henüz beklemedeyim.

Eurobond tarafına gelecek olursak bu ay hem eurobond portföyüme ekleme yaptım hem de bazı eurobondlarımı değiştirdim. 2019’dan beri portföyümde bulunan ve ilk aldığım eurobond olan US900123AW05 kodlu eurobondu 2006 öncesinde ihraç edilmesi ve bu bondların alım satımında 129 bin TL’ye kadar istisna bulunması nedeniyle sattım. Bu eurobondun yerine hazinenin yeni ihraç ettiği %9.375 kupon oranına sahip US900123DG28 kodlu eurobonddan alım yaptım. Böylece toplam eurobond portföyüm 71 bin usd’ye, potansiyel yıllık kupon gelirim ise 5434.75 usd’ye yükseldi.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu ay toplam portföyüm TL bazında %4.93, usd bazında ise %5.44 küçüldü. Güncel finansal özgürlük oranımız %100 olarak gerçekleşti. Portföy dağılımı ise %65 hisse senedi, %20 eurobond, %15 ise nakit ve nakit benzerinden(altın, döviz vb) oluşuyor. Bilanço döneminin içindeyiz ve önümüzdeki günlerde yavaş yavaş temettüler de açıklanmaya başlanacak. Yılın en sevdiğim dönemi olan temettü döneminde görüşmek üzere..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu