İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pazar Paylaşımları-4. Bölüm

Herkese selamlar.

Pazar paylaşımlarının dördüncü bölümüne hoş geldiniz. Temmuz ayının ilk haftasını geride bıraktık. Bakalım bu hafta neler okumuşum, radarıma neler takılmış.

  1. Şubat ayında storytel üyeliği alarak sesli kitap dinlemeye başlamıştım. Bu hafta storytel orijinal yapımı Becoming Sherlock-Kızıl Çember’i dinlemeye başladım. Distopik bir gelecekte geçen hikaye Sherlock Holmes’a farklı bir bakış açısı sunuyor. Henüz bitirmedim ama tavsiye edebilirim.

https://www.storytel.com/tv/books/becoming-sherlock-kızıl-çember-2734179

2. Bu aralar Early Retirement Extreme sitesinde oldukça fazla zaman geçiriyorum. Çok yüksek tasarruf oranıyla 3-5 yıl içinde finansal özgürlük kavramını ilk defa ortaya atan kişi olan Jacob Lund Fisker ‘ın minimalizm, tüketim ve israf karşıtlığı ve rönesans adamı olmakla(farklı bir konsept) ilgili çok ilginç ve güzel düşünceleri var. Kendisi yılda 7-10 bin $ arası bir bütçeyle geçiniyor. Organik tarım, bozulan eşyaları kendi tamir etmek gibi şeylerle uğraşıyor. Ayrıca tüm düşüncelerini topladığı bir kitabı da mevcut.

3. Her yıl yayımlanan Charles Schwab Modern Wealth Survey’in 2024 versiyonu çıkmış. Yine ilginç ve düşündürücü sonuçlar var.

https://www.aboutschwab.com/schwab-modern-wealth-survey-2024

4. Sadece yerçekimi ve az miktarda suyu kullanarak şekilsiz taşlardan yüksek kuleler yapan bir YouTuber keşfettim. Çok ilginç paylaşımları var:)

https://www.youtube.com/watch?v=9mdXaiL9AXA

5. Evrim Ağacı YouTube kanalında doğada mavi rengin neden bu kadar nadir olduğunu anlatmış.

6. Nasıl başarılı olursunuz?

Open AI CEO’su Sam Altman’ın kişisel blogunda 5 yıl öncesine ait bir yazı keşfettim.

https://blog.samaltman.com/how-to-be-successful

Bu haftalık bu kadar. Pazar paylaşımlarının bir sonraki bölümünde görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bay Tutumlu

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir