Mayıs 2022 Sonu Portföy Durumu

Mayıs 2022 Sonu Portföy Durumu

31 Mayıs 2022 46 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada finansal özgürlük için yatırıma başlayalı 47 ay olmuş. Bu ay içerisinde gündemde yine artan enflasyon ve enerji fiyatları vardı. Tüm dünyada artık mutlak bir sorun haline gelen ve merkez bankalarının görmezden gelemediği enflasyon gerçeği, artık giderek daha fazla dillendirilen resesyon ihtimallerinin gölgesinde bir yaza giriş yapıyoruz. Giderek artan enerji ve petrol fiyatları ülkemizde doğalgaz, elektrik ve akaryakıta zam olarak bize geri dönüyor. Talep de yeteri kadar azalmadığında enflasyonu artırıcı etki yapıyor. Mayıs ayı itibariyle yıllık tüketici enflasyonu %70’e ulaştı. Yaz aylarında pik yapıp düşüşe geçmesi beklense de yılı %50’nin üzerinde kapatma ihtimali her geçen gün artıyor.

Portföy durumuna gelecek olursak, bu ay hisse senedi portföyüne hiç dokunmadım desem yeridir. Zaten birazdan da anlatacağım sebeplerle oldukça yoğun bir dönem geçirmeye devam ediyorum. Bu nedenle yatırıma harcadığım vakit sadece temettüleri tekrar hisseye dönüştürmek oldu. Bu ay içerisinde EGEEN ve ISMEN’den toplamda 11.256 tl temettü aldım.

Bu ay ve geçen ay hisse senedi alımı yapamamamın nedeni taşınma hazırlıkları idi. 2021 yıl sonu raporunda bu yılki hedeflerimden birinin kurumsal hayatı bırakıp kendi işimi yapmak olduğunu yazmıştım. Bu ay 10 yılın üzerinde çalıştığım işimden ve İstanbul’dan ayrılarak hayatımda verdiğim en önemli kararlardan birini gerçekleştirdim. Hala olayın heyecanını ve şokunu atlatamasam da yeni evimize yerleştik diyebilirim.

Peki ne iş yapacaksın dediğinizi duyar gibiyim:) Kafamda yatırım ve finansal özgürlükle ilgili farklı projeler olsa da şimdilik danışmanlık yapmaya devam ediyorum. Bir kuruma ve şirkete bağlı kalmadan çalışmanın keyfi paha biçilemez. Bunu da bana sağlayan kenarda duran birikimim ve her ay pasif gelir sağlayan temettü ve eurobond kuponları oldu. Yatırım olmasaydı bu cesareti kendimde asla bulamazdım. Henüz aile olarak finansal özgürlükten oldukça uzak olsak da, vaktimin kendime ait olması bile bir nevi özgürlüğe adım atmak demek bizim için.

Kurumsal hayattan ayrıldığım ve artık İstanbul’a bağlılığımız kalmadığı için evimizi boşalttık ve Türkiye’nin 3 büyük şehrinin dışında bir şehre taşındık. Eşimin uzaktan çalışması ve herhangi bir şehire bağlı olmaması da işimizi kolaylaştırdı. Şu anda bir freelancer olarak orman manzaralı evimizin balkonunda bu yazıyı yazıyor olmak bile inanılmaz geliyor:)

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay bahsettiğim yoğunluk ve curcuna nedeniyle piyasalara hiç bakamadım. Bundan sonra vaktim biraz daha kendime ait olacağı için blog yazılarını artırmayı düşünüyorum.

Eurobond tarafında bu ay 2 adet alım yaptım. Cds 700’lerde dolaşıyor ve eurobondlar alım fırsatları vermeye devam ediyor. Uzun vadede risk primimizin düşeceğine ve daha iyi bir ülkede yaşayacağımıza olan inancım devam ediyor. Zaten bu inancım olmasa ülkemizin şirketlerine yatırım yapmazdım. Bazen eurobondların riskleri hatırlatılıyor ve temerrüt endişesi dile getiriliyor. Türkiye her şeye rağmen büyük ve güçlü bir ülke ve borçlarını ödeyemeyecek bir duruma geleceğine ihtimal vermiyorum. Bu ay ayrıca 428.75 usd kupon geliri elde ederek aylık bazda en yüksek rakama ulaştım.

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay toplam portföyüm tl bazında %4.92 büyürken, doların hızlı değer kazancıyla usd bazında %5.05 küçüldü ve 3.131 mn tl’ye ulaştı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu