Temmuz 2021 Sonu Portföy Durumu

Temmuz 2021 Sonu Portföy Durumu

30 Temmuz 2021 22 Yazar: Bay Tutumlu


Herkese selamlar,

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada yatırıma başlayalı 37 ay olmuş. Temmuz ayında turizm sezonu ve gevşeyen önlemler nedeniyle vaka sayıları tekrar artmaya başladı. 20 bin civarında günlük vaka görülüyor. Neyse ki aşılama sayesinde ölüm oranları eskisi kadar yüksek değil. Sağlık bakanı henüz bir kısıtlama olmayacağını fakat hepimizin daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. Şahsım adına çift doz aşı olmama rağmen kapalı alanlarda maskemi çıkarmıyorum ve sosyal mesafeye azami dikkat etmeye çalışıyorum. Umarım hepimiz bu süreci en kısa sürede atlatırız.

Finansal piyasalara bakarsak FED bu ay da varlık alımlarının azaltılacağına dair bir sinyal vermedi. Piyasa en erken son çeyrekte tapering’in başlayabileceğini düşünüyor. Yurtdışı piyasalarda risk iştahı yüksek. BIST de ayın son haftasında fena olmayan bir yükseliş yaşadı. Umarım bu yükselişler yabancı sermayenin ve uzun soluklu bir yükselişin habercisidir. Dolar da bu ay yatay seyretti, hatta ay sonunda 8.50’nin de altına inerek ayı 8.43 TL’den kapattı. SP500 temmuz ayına 4293 puandan başlamıştı, şu anda ise 4403 puanda bulunuyor. BIST100 ise 1356 puandan başladığı ayı 1393 seviyesinden kapatmış oldu. CDS’in de yine yatay seyrettiği bir ay oldu. Ay başında 382 olan 5 yıllık CDS rakamı ay sonunda 384 olarak gerçekleşti. 

Portföy durumuna gelecek olursak, bu ay da neredeyse hiç alım yapmadım. Bu sefer fırsat olmadığı için değil param olmadığı için:) 2 aydır çıkan ekstra harcamalar nedeniyle tasarruf oranım oldukça düştü. Yine de eurobond kuponlarından gelen bir miktar vadesiz dövizim mevcut. CDS rakamları uygun olursa eurobond alımı yapmak istiyorum. Bu ay yaptığım hisse senedi alımları,

VESBE 35 lot

EREGL 10 lot olarak gerçekleşti. VESBE alımlarını temettüler ile gerçekleştirdim. Borsada son haftadaki yükselişte özellikle BIST30 endeksindeki yüksek piyasa değerli şirketlerin başı çekmesi acaba yabancı yatırımcı geri mi dönüyor beklentisi yarattı. Bu sıkıcı ve hacimsiz testere piyasası düzenli alım yaparak hisse biriktirenler için iyi olsa da portföyümde de bulunan aracı kurumların hacimlerini düşürdüğü için pek hoşuma gitmiyor. Son çeyrekte hacimlerin tekrar artışa geçmesini bekliyorum. 

Bu aydan itibaren aldığım temettü ve eurobond gelirlerini aylık olarak bir tabloda tutacağım. Böylece her ay ne kadar pasif yatırım geliri elde ettiğimi de takip etmiş olacağım. Gerçekleşen rakamları yeşil ile beklenenleri ise sarıyla gösterdim. Temmuz ayında toplamda 1586.67 TL temettü geliri, 238.13 usd ise eurobond geliri elde ettim. Toplamda elde ettiğim pasif yatırım geliri güncel kurla 3593 TL oldu.


Eurobond tarafından bu ay da alım yapmadım. CDS yatay seyrediyor, ben de döviz biriktiriyorum. Bu sefer geçmişte olduğu gibi alımlarda aceleci davranmıyorum. Özellikle dövizin düşük seyrettiği zamanlarda birikim yaparak kriz ve ani şoklarda alım yapmak daha karlı olacaktır. Bu ay toplamda 238 usd kupon ödemesi aldım. Bu ödemeleri son yazımda da bahsettiğim gibi kripto para platformlarında stake ederek değerlendireceğim. Getirisi kısa vadeli eurobondlar ile benzer ve günlük olarak parayı çekebildiğiniz için oldukça likit diyebilirim. Tabiki herkes kendi yatırım kararını riskleri bilerek vermeli.

Güncel portföy durumu ve pasif gelirler bu şekildedir. Bu ay toplam portföyüm TL bazında %3.04, usd bazında ise %6.34 değer kazandı. Yoksulluk sınırı 9457 TL olurken, finansal özgürlük oranım %52.06 olarak gerçekleşti. %100 olana kadar tasarruf ve yatırıma devam..