Staking Nedir? Eurobond Yatırımına Alternatif Olabilir Mi?

Staking Nedir? Eurobond Yatırımına Alternatif Olabilir Mi?

14 Temmuz 2021 13 Yazar: Bay Tutumlu


Herkese selamlar,

Blogumu takip edenlerin bildiği üzere yaşamımı sürdürecek miktarda pasif gelir elde ederek erken emekli olmayı hedefliyorum. Bunun için de hisse senedi ve eurobond yatırımı yapıyorum. İlerde hisse senedi kar payları ve eurobond kuponlarından gelen nakit akışı ile günlük harcamalarımı karşılayabileceğim bir sistem oluşturmaya çalışıyorum. Pasif gelir amacıyla yatırım alternatiflerini değerlendirirken kripto paralarla ilgilenenlerin gayet iyi bildiği fakat benim yakın zamana kadar yabancısı olduğum bir sistemden bahsetmek istiyorum. Öyleyse başlayalım.

Staking adı verilen bu sistemi kripto paraları belirli süreler boyunca kilitleyerek, ilgili süre sonunda size bir ödül verilmesi suretiyle pasif gelir elde etme yöntemi olarak açıklayabiliriz. Klasik banka mevduatına benzese de aslında tam olarak öyle değil. İşin arka planında çeşitli kripto paraların dayanmış olduğu proof of stake algoritmasını işletmek yatıyor. Kripto dünyasında iki farklı algoritma var. Birincisi bitcoin ve benzerlerinin dayanmış olduğu proof of work yani madenciliğe dayalı sistem, ikincisi ise elinizdeki kripto miktarına göre ödül aldığınız ve madencilik barındırmayan proof of stake algoritması. 

Proof of stake, madenciliğin aşırı enerji tüketiminin önüne geçmek amacıyla ortaya çıkmış ve daha modern özellikleriyle öne çıkan bir sistem. Kripto para transferleri staking adı verilen bir sistemle onaylanıyor ve stake eden kişilere bunun karşılığında bir ödül veriliyor. İşin beni ilgilendiren kısmı da işte bu ödül bölümü:) Bildiğiniz gibi kripto paralar oldukça volatil ve değerleri hisse senetlerine nazaran bile daha dalgalı. Bu yüzden anapara riski almamak adına stabil coin adı verilen ve Amerikan dolarına endekslenmiş coinlerde stake etmek nispeten daha güvenilir bir yöntem olarak öne çıkıyor. Başlıca stabil coinler arasında USDT, BUSD ve USDC var.

Deneme amaçlı binance üzerinden locked staking, flexible staking ve defi staking yaptım. Bunlardan anapara güvencesi açısından en güvenilir flexible olmak üzere sırasıyla locked ve defi olarak sıralanıyor. Getiri olarak da tahmin edebileceğiniz üzere en az getiri flexible stakingde. Çeşitli coinler için değişen getiri oranlarını gösteren tabloyu aşağıya ekliyorum.


Peki senin stratejin nedir diye soracak olursanız, ben hala kripto para dünyasına oldukça yabancı olduğum için yatırımlarımın ciddi bir kısmını buraya aktarmayı düşünmüyorum. Fakat hazine eurobondları için fırsat kollarken dövizi vadesiz hesapta tutmak yerine burada değerlendirmeyi planlıyorum. Eğer cds uzun bir süre düşük kalır ve eurobond alımı yapamazsam, buradaki getiriler de gayet işimi görecektir. Para yatırma ve çekme işlemleri ayrı bir dünya ve başka bir yazının konusu fakat tahminimden daha kolay ve az masraflı olduğunu söyleyebilirim.

Peki sizin kripto hakkındaki düşünceniz nedir? Yatırımlarınızın bir kısmını burada değerlendirmeyi düşünür müsünüz?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu