Kasım 2023 Sonu Portföy Durumu

Kasım 2023 Sonu Portföy Durumu

2 Aralık 2023 15 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Finansal özgürlük için yatırıma başlayalı tam 65 ay olmuş. Bu ay küresel piyasalarda ciddi bir yükseliş yaşandı. Ekim sonunda 4117 puana gerileyen SP500 endeksi bu ay %9 civarında artış göstererek 4600 puana kadar tırmandı. FED’in faiz artışlarında sona gelmiş olduğunun görülmesi, beklenenden düşük gelen enflasyon rakamları ABD tahvillerine ve borsaya alım getirdi. 2 ay öncesine kadar %5 seviyelerinde bulunan 10 yıllık ABD tahvilleri an itibariyle %4.2 seviyesinde bulunuyor. Bununla birlikte 2024 son çeyrekte başlaması beklenen faiz indirimi beklentilerinin gittikçe geriye çekildiğini söylemekte fayda var. Tüm bu durumlar piyasalarda Noel baba rallisinin başlayabileceğini düşündürüyor.

İç piyasaya baktığımızda ise kasım ayında TCMB beklenti üzeri bir faiz artışı yaparak fonlama faizini %40 seviyesine taşıdı. Toplantı metninde faiz artışlarının devam edebileceği sinyali sürerken yıl sonunda faizin en az %42.5 olması bekleniyor. TCMB beklenti anketinde 1 yıl sonra beklenen enflasyonun %40 civarında olduğu dikkate alınırsa ileriye dönük reel faiz verildiği görülüyor.

Dolar/TL ufak ufak yükselişini sürdürürken kasım ayını 28.91 TL’den kapattı. Altın da hem ortadoğudaki devam eden karışıklıklar hem de FED’in faiz indirimlerine beklenenden erken başlayabileceği beklentisinin artmasıyla 2000 $ seviyesini aşarak 2071 $’a kadar tırmandı. BIST100 ise %10’a yakın düştüğü ekim ayının kayıplarını az da olsa toplayarak kasımı %6.8 kazançla 8026 puandan kapattı.

Kişisel portföyüme gelecek olursak bu ay toplam portföyüm TL bazında %1.69 büyürken $ bazında ise %0.49 küçüldü. Hisse portföyümde en büyük payı alan ISMEN’in ay içerisinde değer kaybı bundan büyük etki sahibi olurken EGEEN güzel yükselerek bunun bir kısmını telafi etti. Bu ay bir miktar EGEEN satarak fiyatlarının daha makul olduklarını düşündüğüm TOASO FROTO ve VESBE alımları yaptım.

ABD tarafında bu ay alım yapmadım. Hem etf’lerim hem de hisselerim güzel yükselişler yaşadı. Zamanla bu portföye eurobond kuponlarından gelen nakitlerle ekleme yapmaya devam edeceğim.

Eurobond tarafında bu ay alım yapmadım. Cds geçtiğimiz aydan beri ciddi geri çekilerek 408 puandan 330 puana kadar geriledi. Bu da eurobond fiyatlarını yukarı çekiyor. Bu seviyelerden eurobond almak için iştahlı değilim. Gelen eurobnd kuponlarının harcamadığım kısımları ile ufak ufak etf toplamaya devam edeceğim. Bu ay toplamda 457.5 $ kupon aldım. Yıl içerisinde başka gelirim olmadığı için 2023’ü de pasif gelir anlamında kapatmış olduk. Bu yıl toplamda 5168 $ ile geçtiğimiz yılın %76 üzerinde kupon geliri elde ettim.

Toparlayacak olursam,

Bu ay toplam portföyüm TL bazında %1.7 büyüse de $ bazında %0.5 küçüldü. Finansal özgürlük oranım ise %114.7 olarak gerçekleşti. Yeni ekonomi politikalarıyla birlikte düşen cds primleri ve artan öngörülebilirliğin sonucunda ülkemize doğrudan ve dolaylı yatırımların artmasını bekliyorum. Özellikle yerel seçim sonrası siyasi baskının da azalmasıyla ekonomi yönetiminin daha etkin kararlar alması beklenebilir. Şu anda BIST100 6.5 civarında bir fiyat kazanç oranıyla işlem görüyor. Bunun önümüzdeki 5 yılda 10 civarına gelmemesi için bir sebep göremiyorum. Yeter ki ülke olarak dersimize çalışarak ödevlerimizi iyi yapalım. Tüm bunlar olurken inandığım ve geleceğine güvendiğim şirketlerde sıkı sıkıya oturmaya devam edeceğim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu