Ağustos 2023 Sonu Portföy Durumu

Ağustos 2023 Sonu Portföy Durumu

1 Eylül 2023 7 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Finansal özgürlük amacıyla yatırıma başlayalı tam 62 ay olmuş. Seçim sonrasında başlayan yükseliş ve olumlu hava ağustos ayında da devam etti. Şimdi kısa kısa dünyada ve ülkemizde finansal piyasalarda neler olmuş özetleyelim.

Global tarafta bu ay FED toplantısı olmadığı için görece sakin geçti. En son temmuz ayında %5.5 seviyesine getirilen fonlama faizinin ne kadar süreyle buralarda kalacağı eylül toplantısı öncesi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Eylüldeki toplantıda son bir faiz artışı bekleyenler olsa da çoğunluğun fikri sabit bırakılması yönünde. Burada asıl önemli konu bu seviyelerde ne kadar kalınacağı ve faiz indirim sürecine ne zaman girileceği. 6 ay ve üzerinde bu seviyelerde kalınması enflasyonu ciddi anlamda dizginleyeceği gibi reel ekonomideki durgunluğu da iyice artıracaktır.

Yurt içine baktığımızda ise bu ay TCMB faiz kararını açıkladı ve beklentilerin oldukça üzerinde 750 bp artış yaparak 1 haftalık repo faizini %25 seviyesine yükseltti. Piyasanın bu karara tepkisi olumlu olurken dövizde kısmi düşüş ve borsada yukarı hareketler gördük. TCMB önümüzdeki süreçte hem faiz artışı hem de miktarsal sıkılaştırmaların devam edeceğinin sinyallerini vererek enflasyonla mücadelede önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Ağustos ayı genel rakamlarını da verdikten sonra kişisel portföyüme geçeceğim. SP500 endeksi ağustos ayında 4576 puandan hafif gerileyerek 4507 puana geldi. BIST100 ise dolar/TL’nin %1 civarında gerilediği bir ayda %9.7 artış göstererek göz doldurdu. Dolar/TL 26.93’ten 26.65’e gerilerken gram altın da benzer şekilde 1704 TL’den 1663 TL’ye geldi.

Kişisel portföyüme gelecek olursak bu ay hisse senedi portföyüm %18.1, toplam portföyüm ise %10.6 büyüyerek hem TL bazında hem de usd bazında tarihi zirvesini yeniledi. Aylık usd bazında büyüme de %11.77 oldu. Ay içerisinde TKFEN hisselerimi satmak dışında pek bir hareket yapmadım. Buradan gelen kaynağı ALARK paylarımı artırmakta kullandım. Bu ayın portföyüm açısından en dikkat çeken ismi kuşkusuz ISMEN oldu. Neredeyse %100 artış göstererek portföy sıralamasında ilk sıraya çıktı. Önce çok iyi bir ikinci çeyrek bilançosu açıklayan şirket ardından borsada hacimlerin yüksek seyretmeye devam etmesiyle en iyi günlerini yaşıyor. Bunun dışında TUPRS, ALARK ve TBORG portföyde ay içerisinde ciddi değer kazanan hisseler oldu. TOASO, FROTO, VESBE, ALKIM, EREGL ise görece zayıf bir ay geçirdiler.

Yatırımcı olarak artık volatilite konusunda kendimi yeterince disipline ettiğimi düşünüyorum. Panikle işlem yapmıyor, aşırı heyecana kapılmıyorum. Sadece şirketlerime ve neler yaptıklarına odaklanıyor ve piyasada sörfün tadını çıkarıyorum. Bileşik getirinin etkilerini sadece beşinci yılda bu kadar hissetmek heyecan verici.

ABD tarafında alımlarımı tamamladığımı yazmıştım. Güncel portföyüm VOO, SCHD ve SPYG etfleri ile Home Depot ve Starbucks’tan oluşuyor. Bu ay içerisinde SBUX hissesinden az miktarda temettü aldım.

Eurobond tarafında bu ay 1 adet alım yaptım. Normalleşen ekonomi politikalarıyla birlikte cds’te 372 puana kadar düşüş yaşandı ve eurobond getirileri %8’lerin bile altına indi. Bu seviyelerden yeni alım yapmaya iştahlı değilim. Var olan eurobondlarımdan kuponları toplamaya devam ediyorum. Ağustos ayında 232 $ kupon geliri elde ettim.

Bu ay hisse senedi portföyüm %18.1, toplam portföyüm ise %10.6 büyüyerek hem TL bazında hem de usd bazında tarihi zirvesini yeniledi. Aylık usd bazında büyüme de %11.77 oldu. Finansal özgürlük oranım da %120 seviyesine ulaştı. TCMB ve ekonomi yönetimi tarafından rasyonel adımların atılmaya devam edildiği bir borsada gelecek fiyatlamalardan ümitliyim. Bu esnada şerit değiştirmeden inandığım ve güvendiğim sektör ve şirketlere yatırım yapmaya devam edeceğim. Yatırımda geçirdiğim 5 yılın ardından bileşik getirinini sihirli doğasını sonuna kadar gördüm ve yaşamaya devam ediyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu