Temmuz 2023 Sonu Portföy Durumu

Temmuz 2023 Sonu Portföy Durumu

31 Temmuz 2023 15 Yazar: Bay Tutumlu

Bir ayın daha sonuna geldik. Finansal özgürlük amacıyla yatırıma başlayalı tam 61 ay olmuş. Seçim sonrasında başlayan yükseliş tüm hızıyla devam ediyor. Haziran ayında %17.8 yükselen BIST100 endeksi temmuzda da yaklaşık %20 arttı ve an itibariyle 7217 puanda bulunuyor. Böylece seçim sonucunun belli olmasından bu yana yükseliş %57.5’e ulaşmış oldu. Tabi bunda Mehmet Şimşek yönetimindeki yeni ekonomi politikası, yeni MB başkanı Hafize Gaye Erkan ve yardımcılarının tutumları büyük oranda etkili oldu. Piyasa doğru atılan adımların devam edeceğine ikna olmuş görünüyor.

Global piyasalar tarafında SP500 temmuz ayını yatay geçirdi. Ay içerisinde FED biz kez daha 25 bp faiz artışı yaparak fonlama faizini %5.25-5.5 aralığına taşıdı. Pek çok uzman tarafından bu rakamın zirve olduğu ve Powell’ın iki toplantı önce bahsettiği ikinci 25 bp artışın yapılmayacağı beklentisi ağırlık kazandı. Ben de şahsi olarak bu seviyelerle yılı kapatacağımızı düşünüyorum. Piyasa resesyonun gelmeyeceğini ve soft landing’e ikna olmuş olacak ki SP500 tüm zamanların zirvesinden yalnızca %4 aşağıda seyrediyor.

Kişisel portföyüme gelecek olursak bu ay hisse senedi portföyüm %27.5, toplam portföyüm ise %17.5 artış göstererek hem TL hem de usd bazında en yüksek seviyesine erişti. Aynı zamanda tek ayda TL ve usd bazında en yüksek miktarsal artışı yaşadığım ay oldu. Bu, hem korkutucu hem de bir anlamda heyecan verici. Bileşik getirinin etkilerini sadece beşinci yılda bu kadar hissetmek heyecan verici. Yatırımcı olarak artık volatilite konusunda kendimi yeterince disipline ettiğimi düşünüyorum. Panikle işlem yapmıyor, aşırı heyecana kapılmıyorum. Sadece şirketlerime ve neler yaptıklarına odaklanıyor ve dalga sörfünün tadını çıkarıyorum.

Bu ay katıldığım ufak halka arzlar dışında hiç alım-satım işlemi yapmadım. Güncel portföy durumu şu şekildedir.

Hisse senedi portföyü

ABD tarafında geçen ay alımlarımı tamamladığımı yazmıştım. Güncel portföyüm VOO, SCHD ve SPYG etfleri ile Home Depot ve Starbucks’tan oluşuyor.

Eurobond tarafında bu ay 1 adet alım yaptım. Normalleşen ekonomi politikalarıyla birlikte cds’te 379 puana kadar düşüş yaşandı ve eurobond getirileri %8’lerin bile altına indi. Bu seviyelerden yeni alım yapmaya iştahlı değilim. Var olan eurobondlarımdan kuponları toplamaya devam ediyorum. Temmuz ayında 1239 $ ile tüm zamanların en yüksek kupon gelirine ulaştım.

Bu ay hisse senedi portföyüm %27.5, toplam portföyüm ise %17.5 artış göstererek hem TL hem de $ bazında en yüksek seviyesine erişti. Son 7 haftadır üstüste yabancı girişinin olduğu bir borsada gelecek fiyatlamalardan ümitliyim. Bu esnada şerit değiştirmeden inandığım ve güvendiğim sektör ve şirketlere yatırım yapmaya devam edeceğim. Yatırımda geçirdiğim 5 yılın ardından bileşik getirinini sihirli doğasını sonuna kadar gördüm ve yaşamaya devam ediyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu