Finansal Özgürlüğün 5 Aşaması

Finansal Özgürlüğün 5 Aşaması

23 Ocak 2023 11 Yazar: Bay Tutumlu

Finansal özgürlük çoğumuzun ulaşmak istediği fakat ulaşması da bir o kadar kolay olmayan bir hedef. Pek çok kişi bu yola baş koyduktan sonra, kimisi kişisel nedenlerle, kimisi ise motivasyon kaybı nedeniyle yarı yolda bırakmak zorunda kalıyor. Onyıllar alabilen bu süreçte motivasyonun önemini anlatmaya gerek yok sanırım. Ilk 6 ay-1 yıl boyunca yapılan araştırmalar, okunan kitaplar sonucu yatırımlar düzene sokulunca kisinin icinde bir boşluk hissi oluşabilir. Çünkü artık sabretmesi ve yatırım hesabının büyümesini izlemesi gerekecektir. İşte bu asamada motivasyon kaybını önlemek icin kilometre taşları koymak önemli. Bir excel tablosu oluşturup, ay ay harcamaların ve yatırım durumunu kontrol etmek, kişiye hala direksiyonun başında oldugunu hissettirecek ve böylece kisinin heyecanı kaybolmayacak.

Bunu neden söylüyorum? Bu yola çıkan bir çok kişi toplu bir parayla başlamadığı için aylık alımlar yapıyor. Küçük sermaye ile başlanan bu süreçte portföy büyüyene kadar gereksiz riskli yatırımlar yapmamak gerekiyor. Özellikle son 1 yılda borsanın ciddi manada yükselmesi ve FOMO(piyasayı kaçırma korkusu) küçük sermayeli yatırımcıların kredili işlem yaparak portföyünü büyütme dürtülerini harekete geçiriyor. Burada sosyal medya kullanımını minimize etmek ve sürekli okumak gerekiyor. Warren Buffett ve Charlie Munger’ın günde 500 sayfa faaliyet raporu okuduğunu biliyor muydunuz? Charlie Munger, bir iş dehası olarak doğmadığını, ancak yıllarca her gün sayısız saat okuyarak ve bilgiyi özümseyerek yatırım anlayışını geliştirdiğini söylüyor. Bir Warren veya Charlie olamayacağız belki ama onların yatırım tarzlarını öğrenip özümseyerek kendi stilimizi oluşturabiliriz.

Finansal özgürlük yolculuğunu ben şu 5 aşamada özetlemek istiyorum.

  1. Finansal Bağımlılık

Bu aşamada hala borçlarımız yüzünden para biriktiremiyoruz. Net varlık=Varlıklar-Borçlar olduğuna göre, bu asamada borçlarımız net varlığımızdan fazla. Finansal özgürlük kavramını yeni keşfetmişiz ve en kısa sürede borçlarımızı ödemek için var gücümüzle çalışıyoruz.

  1. Finansal Stabilite

Bu asamada artık borçlarımızın birçoğunu ödedik ve net varlığımız pozitife çıktı. Hala öğrenmeye, kitap okumaya ve yatırım konusunda kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. İşimizin sağlamlığına göre 1 ay ile 1 yıl arasında değişebilen bir acil durum fonu oluşturduk. Bunun amacı işimizi kaybedersek, yeni bir iş bulana kadar bize yetecek miktarda para biriktirmek. Kamuda çalışan kisiler bu aşamayı 1 ayla sınırlı tutabilirken, riskli bir işte çalışanlar 1 yıla kadar çıkartabilir. Artık tam anlamıyla finansal olarak stabil durumdayız. Yavaş yavaş yatırım fonu, hisse senedi vb enstrümanlara yatırım yapmaya başladık.

3. 5 Yıllık Giderlerimiz Kadar Pörtföy Sahibi Olmak

Bu aşamada artık ekonomi ve finans dünyası, yatırım konularını detaylı araştırmış bir birey olarak 5 yıllık giderimiz kadar miktarı biriktirmiş durumdayız. Hala finansal özgürlük icin önümüzde çok yol var fakat bu asamada istersek işi bırakıp 1 yıllığına dünyayı gezebiliriz, özgürlük bizim elimizde. Tahminen finansal özgürlük yolculuğuna başlayalı 1-3 yıl geçmiş.

4. Finansal Güvenlik

Bu asamaya yurt dışında Lean FIRE deniyor. Yani, yatırımlarınızdan gelen pasif gelir temel harcamalarınıza yetecek konuma gelmişsiniz demek. Temel harcamalardan kasıt; barınma, yemek, fatura gibi harcamalar. Eglence, seyahat gibi masrafları dışarda tutuyoruz. Bu aşamada isterseniz işinizi bırakıp yarı zamanlı yan işler yaparak geçinebilir, isterseniz hiç çalışmayıp harcamalarınızı piyasaların durumuna göre azaltıp artırarak yaşamaya devam edebilirsiniz.Rakam olarak verecek olursak yıllık harcamaların 15 ile 20 katı arası diyebiliriz.

5. Finansal Özgürlük

Bu aşama, yola çıkan herkesin ulaşmak istediği ana hedef olarak, yıllık harcamaları kadar miktarın pasif gelirler ile karşılanmasını ifade ediyor. Bu pasif gelir; temettü, tahvil getirisi, kira getirisi olabilir. Bu asamada artık ister çalışmayı tamamen bırakıp emekliliğin tadını çıkarabilir, isterseniz ise keyif amaçlı istediğiniz isle uğraşabilirsiniz. Kar amacı gütmeyen organizasyonlarda gönüllülük yapabilir, tarım ve bahçeyle uğraşabilir, bütçeniz oranında dünya turu bile yapabilirsiniz.

6. Finansal Bolluk(opsiyonel)

Bu aşama opsiyonel fakat yatırım kararlarınız isabetli ise, portföyünüz siz yaşlandıkça büyümeye devam edecek ve bir yerden sonra artık tüm ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra bile paranız artacak. Bu aşamaya finansal bolluk diyoruz. İsterseniz bu parayı bağışlayabilir, isterseniz değişik lüks hobiler edinebilirsiniz:) 

Finansal özgürlük yolculuğunuza başlayalı ne kadar oldu? Siz hangi aşamadasınız?

Okuduğunuz icin teşekkür ederim.

Bay Tutumlu