Ekim 2022 Sonu Portföy Durumu

Ekim 2022 Sonu Portföy Durumu

1 Kasım 2022 12 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Finansal özgürlük için yatırıma başlayalı tam 52 ay olmuş. Ekim ayı finansal piyasalar açısından yine hareketli geçti. ABD tarafında geçen ay 3500’lere kadar düşen SP500’de bu ay alımlar gördük. Ayı %8 yukarıda kapatan SP500 an itibariyle 3861 puanda bulunuyor. Ekim ayı içerisinde FED toplantısı olmadı, bir sonraki toplantının sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor.

Yerel piyasalara baktığımızda ise klasik faiz indirimlerinin devam ettiğini gördük. Merkez Bankası bu ay beklentilerin de üzerinde 150 bp indirim yaparak faiz oranlarını %10.5 seviyesine çekti. Bu faizlerin reel piyasa ile pek fazla ilgisi kalmadığı için artık fazla yorum yapmadan geçiyorum. Ekim ayında yıllık enflasyon %83.45′ ulaştı. Kasım ve sonrasında baz etkisiyle düşmesi beklense de %65’in altına inmesini pek beklemiyorum. Zaten TCMB enflasyon beklenti anketinde de yıl sonu enflasyon beklentisi %67.78’e yükseltildi. 2023 yılında seçim sürecine girmemizle birlikte iktidarın değişip değişmeyeceğine bağlı olarak politika faizi, borsa ve enflasyon üçgeninde hareketli aylar yaşayacağımızı düşünüyorum.

Kişisel portföyüme gelecek olursak, bu ay hisse senedi portföyüm ciddi manada değer kazandı. Yükselişi sırtlayan EGEEN, ALKIM, TUPRS, KMPUR ve DEVA’daki yükselişler oldu. Portföyümde bu ay EREGL hariç neredeyse yükselmeyen hisse olmazken hisse senedi piyasalarımız tarihi aylarından birini yaşadı.

Bu ay ayrıca 2022 üçüncü çeyrek bilançoları açıklanmaya başladı. Her bilanço döneminde olduğu gibi bu ay da yatırımcılar açısından yoğun geçiyor. Ben de portföyümde olan hisselerden ve beğendiğim diğer hisselerden seçtiklerimi analiz ederek finfree uygulamasında paylaşıyorum. Şimdiye kadar TOASO, EREGL, HEKTS, ISMEN, VESBE ve OTKAR bilançoları geldi. Diğerleri de geldikçe vaktim olduğu müddetçe incelemeye devam edeceğim.

Güncel hisse senedi portföyüm bu şekildedir. Bu ay portföyüme Sun Tekstil firmasını ekledim. Alma sebeplerimi twitter üzerinden paylaşmıştım. Ayrıca Finfree platformundan da detaylı şirket analizime ulaşabilirsiniz. Bu aydan itibaren hisse adetlerini ve portföy büyüklüğünü belirtmeden sadece fiyat ve kar oranlarını paylaşacağım.

Eurobond tarafında bu ay da ciddi alımlar yaptım. Cds’in 780-800 bandında olmasını fırsat bilerek elime geçen toplu parayla ve aylık tasarruflarım ile toplamda 9000 usd nominallik alım yaparak toplam eurobond portföyünü 61.000 usd, yıllık kupon gelirimi ise 4369.75 usd seviyesine çıkardım. Aylık bazda ortalama 364 usd yani güncel kurla 6770 TL pasif gelir elde ediyorum.

Bu ay toplam portföy tüm zamanların en büyük yükselişini yaparak hem TL hem de usd bazında çift hanelerde artış gösterdi. Portföy dağılımım %71.5 hisse senedi, %24.3 eurobond ve %4.2 diğer varlıklardan oluşuyor. Finansal özgürlük ve erken emeklilik için planladığım ideal portföy dağılımı %70 hisse senedi, %25 eurobond ve %5 nakit şeklindeydi. Şu anda ideal portföy dağılımına oldukça yakın durumdayım. Yıl başından beri toplam portföyümün TL bazındaki büyümesi %114, usd bazında ise %52 olarak gerçekleşti. Finansal özgürlük oranım ise %70’i geçerek yine tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. %100’e ulaşana kadar tasarruf ve yatırıma devam..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu