Haziran 2022 Sonu Portföy Durumu

Haziran 2022 Sonu Portföy Durumu

1 Temmuz 2022 5 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada finansal özgürlük için yatırıma başlayalı 48 ay yani tam 4 yıl olmuş. Bu 4 yıl içinde neler olmadı ki? Önce 2018 kur krizi ve yükseltilen faizler, ardından Covid-19 ile birlikte gelen şok, MB rezervlerinin erimesiyle birlikte kur şoklarına karşı daha kırılgan hale gelen ekonomi, üzerine Rusya-Ukrayna savaşı ve artan enerji ve petrol fiyatları derken yatırımcı olarak başımıza gelmeyen kalmadı diyebilirim. Tüm bunlara rağmen bir amaç uğrunda ve tüm olumsuzluklara kulaklarını tıkayarak tasarruf ve yatırıma devam etmek üstün bir irade ve sabır gerektiriyor. Borsa ve hisse senedi yatırımı biraz da iyimserlik gerektiriyor diye boşuna söylemiyoruz. Eğer ülkenin ve şirketlerimizin durumunun gelecekte daha iyi olacağına dair inancımız yoksa hisse senedi yatırımı da anlamsız kalıyor. Ben her şeye rağmen güçlü bir ülkede yaşadığımı biliyorum ve geleceğe umutla bakıyorum. Ülkemizin tarihine baktığımızda hep kötü yönetilen dönemler olmuş ve bunların hepsinden bir şekilde sıyrılmayı başarmışız millet olarak. Bu defa da farklı olacağını düşünmüyorum.

Bu ayın gelişmelerine baktığımızda global piyasalardaki resesyon endişeleri, düşen borsalar ve gayrimenkul fiyatları önemli olaylar arasında sayılabilir. Fed’in faizleri beklenenden hızlı yükseltmesiyle özellikle gayrimenkul piyasasında düşüşler görüyoruz. Tabi ülkemizde inşaat maliyetleri usd’ye endeksli olduğu için tl bazında bir düşüş pek görülmese de fiyat artışlarının artık durma noktasına geldiğini görebiliyoruz. Gayrimenkul piyasasında balon var mı yok mu ayrı bir tartışma konusu fakat özellikle büyük şehirlerdeki lüks diyebileceğimiz dairelerin fiyatlarını hak etmediklerini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Bunun dışında enflasyon hız kesmeden yükselişini sürdürüyor. Bu ay KKM’nin ardından GES adı verilen bonolar açıklandı fakat pek çok kişiyi tatmin etmedi. Dolarizasyonda pek bir gevşeme görülmezken tl mevduat yatırımcılarının bir çoğu KKM kullanmaya devam ediyor. Ayrıca ayın son haftasında BDDK kasasında 15 milyon TL’den fazla yabancı para tutan ve bu yabancı paranın aktiflerine veya satışlarına oranı %10’un üzerinde olan şirketlere tl cinsi kredi verilmeyeceğini açıkladı. Bu karar borsa tarafında kısmi sermaye kontrolü olarak algılandığı için tepkiye yol açtı. Ben bu haberleri göz ucuyla takip ettim ve portföyümde herhangi bir alım satım işlemi gerçekleştirmedim.

Portföy durumuna gelecek olursak bu ay hisse senedi portföyüne EREGL ve TOASO eklemesi yaptım. Ayrıca VESBE’den hisse başına 0.39 tl temettü ödemesi geldi. 4 temmuz tarihinde hesaplara geçecek.

Güncel hisse portföyü bu şekildedir.

Eurobond tarafında bu ay 3 adet alım yaptım. Bu aralar cds oldukça yüksek seyrettiği için alımlarımın çoğunu eurobond tarafında yapmaya çalışıyorum. Ay içerisinde 2 adet USM88269US88 ve 1 adet US900123CT57 kodlu eurobondlardan alım gerçekleştirdim. Böylece toplam eurobond portföyü 42 bin usd’ye, yıllık kupon gelirim ise 3077.75 usd’ye yükseldi. Aylık bazda 256.5 usd, güncel kurla yaklaşık 4300 tl nakit akışı elde ediyorum.

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay toplam portföyüm tl bazında %1.81, usd bazında ise %3.46 küçülerek 3.07 mn tl’ye geriledi. Yeni eurobond alımlarıyla toplam portföydeki eurobond oranı %25’ya ulaşırken hisse senedi oranı %66’ya geriledi.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu