Nisan 2022 Sonu Portföy Durumu

Nisan 2022 Sonu Portföy Durumu

5 Mayıs 2022 30 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada yatırıma başlayalı tam 46 ay olmuş. Bu ay sonu raporu bayram telaşıyla biraz gecikti. Piyasaların genel durumuna baktığımızda FED’in planlanan faiz artışlarına devam ettiğini görüyoruz. Bu haftaki toplantıda beklendiği üzere 50 bp artış yaparak maksimum faiz oranını %1’e taşıdılar. Önümüzdeki toplantılarda 75 bp faiz artışı yapılmayacağının sinyalini de vererek piyasayı rahatlatan açıklamanın ardından ABD ve TR borsalarında %3’e varan yükselişler gördük.

Önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken bir diğer konu Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nin sergileyeceği tutum olacak. Belirsiz ve muğlak ifadelerle bu yıl faiz artışı gerekebilir gibi açıklamalar yapmaya devam ederlerse euronun daha da zayıflaması kaçınılmaz. Bu da paritede düşüşe yol açar ve Avrupa’ya ihracat yapan şirketlerimiz için negatif bir durum. Umarım AB’de enflasyon daha da fazla yükselmeden ECB’den gerekli adımları görürüz.

Yurt içinde ise düşük faiz politikasıyla birlikte artan enflasyonun etkileri hissedilmeye devam ediyor. 2022 Nisan ayında yıllık enflasyon TÜİK tarafından %69.9 olarak açıklandı. Çevremizde de bunu net şekilde hissedebiliyoruz, hayat pahalılığından şikayet etmeyen kalmadı diyebiliriz. Kur tarafı nispeten sakin seyrederken borsada enflasyon fiyatlaması devam ediyor. 

Portföy durumuna gelecek olursak, bu ay hisse senedi portföyünde neredeyse hiç değişiklik yapmadım. Sadece ay içerisinde EGEEN, DEVA ve ALKIM hisselerinden gelen temettülerle EGEEN ve TUPRS ekledim.

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay hisse senedi portföyüm geçen aya göre %10.9 büyüdü.

Eurobond tarafında bu ay 2027 vadeli USM88269US88 kodlu eurobonddan alım yaparak toplam eurobond portföyünü 37 bin usd’ye, yıllık toplam kupon getirisini ise 2678.5 usd’ye çıkardım. Eurobond kuponlarından aylık ortalama 223 usd nakit akışı elde ediyorum.

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay toplam portföyüm TL bazında %9.35, usd bazında ise %7.88 büyüyerek 2.984 mn TL’ye ulaştı. Ayrıca ilk kez usd bazında 200 bin usd sınırını geçmeyi başardım. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu