Ekim 2021 Sonu Portföy Durumu

Ekim 2021 Sonu Portföy Durumu

28 Ekim 2021 19 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar,

Bu ay kapak fotoğrafı olarak gün doğumunu seçtim çünkü önümüzdeki süreci karanlığın en yoğun olduğu andan güneşin doğuşuna doğru ilerleyen zamana benzetiyorum.

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada yatırıma başlayalı tam 40 ay olmuş. Ekim ayına MB’nın faiz indirimi ve ardından gelen borsanın yükselişi damga vurdu diyebiliriz. Dünyanın birçok yerinde merkez bankaları artan enflasyon endişeleriyle faiz artışına giderken biz zaten yüksek olan faizleri düşürmeye çalışıyoruz. 200 bp indirimin neticesinde dolar/tl sıçrama yaparak 9.7 seviyelerine kadar geldikten sonra geri çekilerek 9.61 seviyesinden ayı kapattı. Birçok kişi doların yükselmesiyle borsada düşüş beklerken tam tersi oldu ve BIST mini bir ralli yaparak 1400 civarından 1522 puana kadar yükseldi. Bunun sebebi olarak yüksek enflasyonu ve dolar bazında hisselerin çok ucuz kalmasını gösterenler var. Ben piyasayı zamanlamaya ve anlamaya çalışmadan şirketlerime odaklanarak fiyat makul oldukça alım yapmaya devam ediyorum. Şimdi piyasaların genel durumuna bakalım.

SP500 geçen ayı 4356 puandan kapatmıştı, an itibariyle ise 4551 puanda bulunuyor. Dolar/tl ve borsayı yukarda yazmıştım, CDS ise 426 puandan başladığı Ekim ayını 442 puandan tamamladı. 

Portföy durumuna gelecek olursak, bu ay faiz indirimi kararı öncesi ve hemen sonrasında çeşitli eklemeler yaptım. Böylece birkaç aydır biriktirdiğim nakitlerin neredeyse tamamını yaktım. Hisse portföyüne yaptığım eklemeler şu şekilde oldu.

AKGRT 1000 adet

ISMEN 1000 adet

VESBE 1263 adet(düzeltilmiş fiyatla)

YATAS 510 adet(45 adedi temettü ile)

EGEEN 9 adet

DEVA 200 adet

Bu ay borsada işlem hacimleri artmaya başladı. Özellikle ISMEN’de VIOP vade sonunun da etkisiyle güncel hacimler tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Doların yükselişe geçmesiyle de ihracatçı ve döviz pozisyonu yüksek olan şirketlerin piyasa değerinde artışlar yaşadık. 

Bu ay, 40 aylık yatırım geçmişimde ilk defa vadeli piyasalarda işlem yaptım. Bundan sonra da portföyümün %10-30’u civarında bir pozisyon büyüklüğüyle vadeli piyasalarda poz açmayı düşünüyorum. Bunu, genellikle BIST30 endeksine long veya short pozisyon açmakla yapacağım. MB faiz kararının açıklandığı gün deneme maksatlı 1534 puandan 3 adet BIST30 long pozisyonu açmıştım. Dün vade sonu olduğu için pozisyon 1635 puandan otomatik olarak kapandı. Bu işlemden yaklaşık 3000 TL kar elde ettim. Vadeli işlemlerde kısmen teknik analiz kullandığım stratejim şu şekilde,

BIST100 endeksinde 5 günlük hareketli ortalama 22 günlüğü yukarı veya aşağı kestiğinde işlem yapıyorum. Bu sistemi hisse.nette de uzun yıllardır yazan @cautionary nickli sn Ali Öztürk’ten esinlendim. Sistem orta vadeli olduğu için çok sık sinyal üretmiyor. Bunun dışında kısa vadeli işlemler için de 8 saatlik hareketli ortalamanın 40 saatliği kestiği zamanlarda dikkatli izlemeye geçiyorum. Kısa vade işlem yapmadığım için bu sinyali sadece dönüşleri tahmin etmeye çalışmak için kullanıyorum. 

Güncel portföy durumu bu şekildedir.

 

Bu ay YATAS hissesinden toplamda 603.25 tl temettü aldım. Böylece bu yıl toplamda aldığım net temettü 44.461 tl oldu. Eurobond tarafında ise 2 adet eurobonddan toplamda 135 usd kupon geliri elde ettim. Portföy pasif gelir üretmeye devam ediyor.

 

Eurobond tarafında bu ay işlem yapmadım. Geçen ay CDS 440 civarında iken 1 adet alım yapmıştım. Elimde olan az miktarda vadesiz dövizi de hisse senedi almak için bozdurdum. Borsa da buna kayıtsız kalmadı ve yükselişine başladı:) 

Güncel portföy durumu ve pasif gelirler bu şekildedir. BIST100’ün %8.22 değer kazandığı ayda hisse senedi portföyüm %17.51, toplam portföyüm ise %10.66 büyüdü. Usd bazında ise toplam büyüme %2.37 oldu. Yoksulluk sınırı 10.076 lira olurken finansal özgürlük oranım sıçrama yaparak %56.03’e yükseldi. %100 olana kadar tasarruf ve yatırıma devam..