Haziran 2021 Sonu Portföy Durumu

Haziran 2021 Sonu Portföy Durumu

30 Haziran 2021 0 Yazar: Bay Tutumlu

 
Herkese selamlar,

Bir ayı daha geride bıraktık. Ciddi manada yatırıma başlayalı 36 ay yani tam 3 yıl olmuş. Haziran ayını ülkemizde azalan vaka sayıları ve tüm dünyada gevşetilen Covid-19 önlemleri ile geçirdik. Sağlık bakanlığı tarafından yürütülen kapsamlı aşılama kampanyaları ve yaş sınırının da kaldırılmasıyla hızlı bir aşı süreci içerisine girdik. Bu hızla devam edilirse 3 ay içinde tüm nüfusun %70’i aşılanmış olacak. Böylece toplumsal bağışıklığı da elde etmiş olacağız. Her ne kadar delta varyantı denilen ve daha bulaşıcı olduğu söylenen bir mutasyon olsa da varolan aşıların bu varyanta karşı etkili olduğu belirtiliyor. Yazın etkisiyle artan bağışıklığı da düşünürsek umarım bu yaz pandeminin etkilerini hissettiğimiz son yaz olur diye ümit ediyorum.

Ülkemizde 1 temmuz itibariyle kısıtlamalar büyük ölçüde kaldırılıyor. Sokağa çıkma ve seyahat yasakları kaldırıldı. Ayrıca cafe, restoran ve sinema gibi toplu yerlerde de kişi sınırlaması olmayacak. Hepimizin normalleşmeye fazlasıyla ihtiyacı olduğunu düşünürsek umarım tekrar vaka artışı yaşamadan bu süreci yönetebiliriz.

Finansal piyasalara baktığımızda ise durgunluğun ve bekleyişin hakim olduğu bir piyasa var desek yanlış olmaz sanırım. Borsada düşük hacimler ve keyifsiz fiyatlamalar devam ediyor. Bu ay hisse senedi hesabıma fazla bakmadığım ve kendimi kitaplara verdiğim bir ay oldu:) Sn Ergun Unutmaz’ın çevirisiyle ”Warren Buffett ve Finansal Tabloların Yorumlanması” ve Burton Malkiel’in ”Borsada Rastgele Seyir” kitabını okudum. Merkez bankası bu ay da beklendiği gibi faizi değiştirmedi. Tahminim son çeyreğe kadar faiz indirimi pek olası görünmüyor. Enflasyonun da yaz döneminde normalde düşüşe geçmesi gerekirdi fakat bekleyip göreceğiz. 

Genel piyasa rakamlarına bakacak olursak, Haziran ayına 1420 puandan başlayan BIST100 ay sonunda 1356 puanda bulunuyor. SP500 ise ay başında 4213 puanda idi, şu anda ise 4293 puanda bulunuyor. USD/TRY ise yükselmeye devam etti ve 8.56’dan başladığı ayı 8.70 civarından kapatmış oldu. CDS ise şaşırtıcı bir şekilde 400 civarında 382’ye indi. Borsadaki düşüşle paralel olarak CDS’in yükselmemiş olması bu ay dikkatimi çekti ve acaba geçici bir düşüş mü sorusunu sormama sebep oldu.

Hisse senedi portföyümde bu ay ufak oynamalar dışında fazla değişiklik yapmadım. EREGL hisselerimin bir kısmını satarak YATAS aldım. Twitter’da YATAS hakkında bir inceleme yazısı yazdığım için burada detayına girmiyorum. Uzun vadede büyüme hedefleri olan bir şirket, zamanla portföyde oranını da artırabilirim. Onun dışında ayın son işlem gününde VESBE temettülerini aldık, 2 temmuzda hesaba geçecek. Geçen ay da yazdığım gibi borsada testere piyasası yaşıyoruz. Önemli olan bu sıkıcı ve hacimsiz günlerde oluşan fırsatları elimizden geldiğince ve nakitimiz olduğu müddetçe değerlendirebilmek. 

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay portföy geçen aya göre TL bazında %2.95, usd bazında ise %4.52 değer kaybetti. BIST100’ün %4.51 düştüğü bir ayda eurobond portföyü az da olsa koruma sağlamış oldu.

Eurobond tarafında bu ay da işlem yapmadım. Aslında bir miktar vadesiz dövizim vardı fakat hisselerdeki ucuzluğa dayanamayarak oraya aktardım:) Bu ay kupon geliri de olmayınca eurobond açısından da tatsız geçmiş oldu.


Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay ilk defa toplam portföyüm bir önceki aya göre TL bazında ekside kapattı. Yoksulluk sınırının 9331 Tl’ye yükselmesiyle de finansal özgürlük oranım %51.21’e düşmüş oldu. %100’e ulaşana kadar tasarruf ve yatırıma devam…


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu