Nisan 2021 Sonu Portföy Durumu

Nisan 2021 Sonu Portföy Durumu

30 Nisan 2021 0 Yazar: Bay Tutumlu


Herkese selamlar,

Bir ayı daha geride bıraktık. Ciddi manada yatırıma başlayalı 34 ay olmuş. Baharın iyice kendini gösterdiği şu günlerde maalesef 17 günlük bir tam kapanma evresine girmiş bulunuyoruz. Tüm dünyada hızla devam eden aşılama faaliyetleri sonucunda birçok ülke açık havada maske uygulamasını kaldırdı. Ülkemizde ise geçtiğimiz günlerde hızla artarak 60 binlere ulaşan vaka sayılarından dolayı ramazan bayramı sonuna kadar bazı istisna meslek grupları haricinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Umarım bu yasaklar işe yarar ve vaka sayıları tekrar 4 haneli rakamlara iner. 

Bir yandan kapanmayı konuşurken bir yandan da aşılama başladı. Bir yandan Sinovac bir yandan Biontech derken şimdi de rus aşısı Sputnik V’nin kullanıma sunulacağı açıklandı. Sonbaharda ise yerli aşının çıkacağı konuşuluyor. 2021 sonbaharına denk inşallah nüfusun büyük bir kesimi aşılanmış olur ve kış aylarında sıkıntı yaşamayız. 

Piyasalara bakacak olursak, yurtdışı piyasalarda Nisan ayında da iyimserlik devam etti. Nisan ayına 3987 puandan başlayan SP500 ay sonu itibariyle 4187 puanda bulunuyor. Dolar/TL geçen ay geçirdiği çalkantılı günlerin ardından biraz daha sakin bir ay geçirerek 8.30 seviyesinden kapattı. BIST100 ise 1391 puandan başladığı Nisan ayında yatay seyrederek 1397 puanda bulunuyor. CDS de geçen ay hızla yükselerek 480’lere kadar çıkmışsa da buralarda tutunamadı ve ay sonunda 418 seviyesinde bulunuyor. Aslında buralar bile maalesef yüksek, orta ve uzun vadede 300’ün altına inmezse ülke olarak borçlanma maliyetlerimiz yüksek kalmaya devam edecek.

Portföy durumuna gelecek olursak bu ay iyi bilanço getirmesini beklediğim şirketlere ekleme yaptım. Portföyde rotasyon yapmayı pek sevmiyorum fakat bariz görünen fırsatları da kaçırmak istemediğim için BIMAS hisselerimi satarak EREGL ve  EGEEN ağırlıkta olmak üzere ISMEN, AKGRT, ALKIM ve ANHYT hisselerine ekleme yaptım. Yaptığım alımlar,

EREGL 2200 lot

EGEEN 10 lot

ISMEN 320 lot

AKGRT 70 lot

ANHYT 35 lot 

ALKIM 150 lot

Satışlar ise,

BIMAS 400 lot

HEKTS 50 lot olarak gerçekleşti. Toplamda 29043 TL’lik satış, 50598 TL’lik alım gerçekleştirmişim. ALKIM ve EREGl’nin bir kısmını temettüyle diğerlerini ise dışarda para koyarak aldım. Böylece EREGL ve ISMEN’de ilk hedefime ulaşmış oldum. Bundan sonra çok bariz fırsatlar olmadığı müddetçe diğer hisselerdeki lot hedeflerime odaklanacağım. 

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay hisse senedi portföyü geçen aya göre %1 civarında büyüdü. HEKTS hisselerinde bedelli ve bedelsiz sermaye artışı sonucu oluşacak lot durumuna göre hesaplama yaptım. 

Eurobond tarafında ise bu ay US900123BG46 kodlu ve 2040 vadeli eurobonddan 1000 usd nominallik ekleme yaptım. CDS 400’ün üzerinde olduğu sürece ekleme yapmak için fırsat olduğunu düşünüyorum. Eurobond alımlarında minimum alım miktarından dolayı hisse senetleri kadar esnek olamıyorum. 1000 usd biriktirmek ve doğru zamanı yakalamak nispeten daha zor olsa da devam ediyorum. Böylece yıllık toplam eurobond kupon miktarım 2180 usd’ye ulaştı. Aylık ortalama 181 usd kupon geliri elde etmek oldukça güven verici:)

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay nispeten yatay seyreden portföy TL bazında %0.6, usd bazında ise %0.36 değer kazandı. Finansal özgürlük seviyem ise yoksulluk sınırının artmasıyla %54.77’den %54.48’e düştü. %100’e ulaşana kadar azim ve sabırla tasarruf ve yatırıma devam ediyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu