İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pazar Paylaşımları-2. Bölüm

Selamlar herkese,

Pazar paylaşımları serisinin ikinci bölümünü 2021 yılının ilk yazısı olarak paylaşıyorum. Bu hafta genellikle takip ettiğim finansal özgürlük yazarlarının yıl sonu paylaşımları vardı. Bu hafta radarıma takılan paylaşımları sıralayacak olursam,

1. Lattedenborsaya 2020 yıl sonu raporu

Türkiye’de finansal özgürlük alanında yayınlanan ilk bloglardan olan ve benim de bu yolculuğa başlarken büyük ilham aldığım lattedenborsaya serüvenine devam ediyor.

2. Hayat ve yatırım 2020 yılı borsa ödülleri programı 

Resmen yıldızlar geçidine sahne olan bu yayından çıkartılacak çok ders ve geleceğe dönük birçok ipucu var. Sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

3. Yeni yıl yatırımcıya ne getirecek?

Blog adaşım olan pintideğiltutumluyum genellikle eurobond ve yabancı hisse senedi/etf ağırlıklı yatırım yapıyor. İlgilenenler mutlaka kendilerinden birşeyler bulacaklardır.

4. Warren Buffett Fortune 500 makalesi

Yine yabancı hisse senetleri ve hisse değerleme konusunda uzman olan sn Mustafa Deniz‘den mükemmel bir makale çevirisi. 1999 dotcom balonu öncesinde Warren Buffett’ın yatırımcıları nasıl uyardığını anlatıyor.

5. A letter to modern times

Accidental FIRE’dan yavaşlamak ve farkında olmakla ilgili kışkırtıcı ve düşündürücü bir yazı. 

6. Can we live off dividends?

Tawcan’dan geoarbitraj ve yabancı bir ülkede yaşamak hakkında güzel bir yazı.

7. How to stay focused when you get bored working towards your goal

8. We begin ourlives as growth stocks but end our lives as value stocks

Bu haftalık bu kadar. Bir sonraki haftaya görüşmek üzere herkese sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler dilerim.

Bay Tutumlu

İlk yorum yapan siz olun

 1. Adsız Adsız 8 Ocak 2021

  Merhaba, paylaşımınızdan baginsiz bir sorum olucak kafama takilan cevaplarsaniz sevinirim.
  Hisse senedi yogun fon dusunelim stopaji yok ve senede %100 duzenli arttigini ornek verelim(sadece örnek) 5 sene sonunda %500 kar. 5 sene once 1000 tl atsaydik bu fona suan paramiz 6 bin tl olacak farkli bir hesaplama yontemi yoksa. Ben senede %100 kari alip paranin tamamini cekip gene tamamini aninda yatirsam bes sene sonunda olacaklar;
  1000 tl %100 yapsin 2 bin tl eder. bidaha sene bidaha yatirip %100 yapsa 4 bin sonraki sene 8 bin sonraki sene 16 bin en son islemde 32 bin edip dahada kar etmez miyim ? Yani parayi ayip yillarca unutmak dogru gelmiyor

 2. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 8 Ocak 2021

  İlk hesabınızda yanlışlık var her sene %100 yapan bir hisse senedi fonu 5 yılda %500 yapmaz. Bileşik getiriyi hesaba katmıyorsunuz. 5 yıl sonra %500 artması için fonun her yıl %38 değer kazanması gerekir. Einstein'ın dediği gibi bileşik getiri dünyanın sekizinci harikasıdır.

 3. Onur Onur 10 Ocak 2021

  Bazi profesyonel portfoy yoneticilerinin de temettü hisselerinden oluşan fonlari mevcut. Bu fonlar hakkinda ne dusunuyorsunuz? Yillik getirileri genelde BIST'e paralel gibi duruyor, son 5 yıl yuzde 140, son yıl yuzde 38 mesela. Komisyon tutarı yuzde 2.

 4. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 12 Ocak 2021

  Merhaba Onur bey,
  Temettü fonlarından ziyade kendini kanıtlamış temel analiz yapan fonlara yönelmek daha mantıklı olacaktır. Tefas'ta son 5 yılda çok kazandıran fonlardan başlayabilirsiniz araştırmaya. Yönetim ücretleri çok geliyorsa endeks fonları da yaygınlaşmaya başladı. Ziraat portföyün banka veya banka dışı endeks fonlarını güzel buluyorum.

 5. Adsız Adsız 23 Ocak 2021

  Merhabalar,pintideğiltutumluyum adresiyle burası ikisi de sizin mi? iki farklı blogunuz oldugunu yeni fark ediyorum eğer öyleyse 🙂 1 yıla yakındır diğer tarafı takip ettiğim halde burayı görünce biraz şaşırdım doğrusu…

 6. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 25 Ocak 2021

  Merhaba farklı kişileriz dolayısıyla bloglar da farklı. Benim eski bir blogum vardı aynı adla wordpresste onu kapatıp bunu açtım.

 7. deploy deploy 22 Mayıs 2021

  Google chrome girip 3 noktadan Translate ile Türkçe faydalanabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir