Kasım 2020 Sonu Portföy Durumu

Kasım 2020 Sonu Portföy Durumu

30 Kasım 2020 0 Yazar: Bay Tutumlu

Bugün itibariyle 2020’nin 11. ayını da geride bıraktık. Ciddi manada yatırıma başlayalı 29 ay olmuş. Bu ay portföy, son 2 gündeki satışlara rağmen tarihindeki en büyük yükselişini yaşadı. TL bazında %10.53, usd bazında ise %17.82’lik bir yükseliş yaparak geçen ayı telafi etmiş olduk.

Piyasalar bazen oldukça manik depresif hareket edebiliyor. Geçen ayın sonunda tekrar hortlayan ikinci dalga endişeleriyle tüm dünya piyasalarında başlayan satışlar ay ortalarında yerini coşkuya bırakmıştı. Kasım içerisinde gelen aşı haberleri ve MB başkanının ve maliye bakanının değişmesiyle de BIST100 tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı. Bir anda en azılı ayılar bile piyasanın düzeleceğine inanmaya başladılar. Ayın son 2 iş gününde satışlar görsek de genel anlamda bir yükseliş trendindeyiz diyebilirim. Bakalım ne kadar uzun sürecek? BIST100’ün tarihinde hiç 3 yıl üstüste pozitif kapattığı bir dönem olmadığını istatistiklerden görüyoruz. Bakalım 2020’nin son ayı ve 2021 bize neler getirecek? Bu istatistik devam edecek mi yoksa 1 yılda ikiye katlanan yatırımcı sayısı ile Türkiye piyasaları yeni bir döneme mi giriyor?

Piyasalara genel olarak bakacak olursak, BIST100 geçen ay sonunda 1112 puanda bulunuyordu, şu anda ise 1283 puanda. Sadece kasım ayında %15 yükselmişiz. Dolar geçen ayı 8.34 ile kapatmıştı, ay içerisinde 7.50’lere kadar düşse de şu anda ise 7.82 seviyesinde bulunuyor. Gram altın bu ayın kaybedeni oldu, 500 liranın üzerinde kapattığı Ekim ayının ardından kasım sonunda 446 lirada bulunuyor. Sn lattedenborsaya‘nın deyimiyle, ”Şimdi güncü teyzeler düşünsün”:)

Bu ay pek fazla hareket etmedim. Var olan hisselerime ekleme yaptım, bazı hisselerimde ağırlık değiştirdim. Nispeten pahalandığını düşündüğüm EGEEN hisselerinin bir kısmını satıp DEVA, ISMEN ve INFO aldım. Ayrıca bir miktar da NNF fonundan ekledim. Kayıtlarıma baktığımda bu ay sadece 5 işlem yaptığımı görüyorum. Bu, benim için oldukça önemli çünkü en büyük kazançların doğru hisselerde kıpırdamadan oturarak geldiğini biliyorum. 

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay yaptığım alımlar ile portföyün bu yıl dağıtılan temettülere göre hesaplanmış temettü geliri 20.182 TL oldu. Yavaş yavaş 2021 temettü beklentilerini de oluşturmaya başladım. Bir aksilik olmazsa mevcut karlara ve lot sayılarıma göre yaklaşık 40 bin TL civarında bir temettü bekliyorum. Son çeyrek bilançolarından sonra rakamlar daha da netleşir muhtemelen.

Eurobond tarafında bu ay da işlem yapmadım. 2 adet eurobonddan toplamda 260 usd kupon ödemesi aldım. Artık eurobond kupon ödemeleri de ciddi rakamlara ulaştı. Hesaba her ay yatan dolarları görünce, o eurobondları almak için yaptığım işler ve zamanlamayı tutturma çabaları aklıma geliyor. Sonuçta birçoğunun vadesi 5-10 hatta 20 yıl sonra olan bu tahviller, fiyatları düşsün çıksın önemli değil bana var oldukları sürece pasif gelir ve nakit akışı sağlayacaklar.  

 

Fon tarafında bu ay NNF fonuna ekleme yaptım. Böylece portföydeki fon oranı %5’e yükselmiş oldu.

 

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay portföy TL bazında %10.53, usd bazında ise %17.82 değer kazanarak ilk defa ay sonu rakamları itibariyle 1 milyon TL’yi devirmiş oldu. Finansal özgürlük oranım %44-45’ler seviyesinde bulunuyor. Yolun neredeyse yarısını 2.5 yılda geride bırakmış oldum. %100’e ulaşana kadar sabırla tasarruf ve yatırıma devam..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu