Ekim 2020  Sonu Portföy Durumu

Ekim 2020 Sonu Portföy Durumu

1 Kasım 2020 0 Yazar: Bay Tutumlu

Dün itibariyle 2020 yılının onuncu ayını da geride bıraktık. Ciddi manada yatırıma başlayalı 28 ay olmuş. Bu ay ilginç bir şekilde önce soluksuz yükselişin, ardından ay sonunda ise aynı hızda düşüşlerin yaşandığı bir ay oldu. Ay sonuna yaklaşırken 1 milyon tl isimli yazıyı yazmıştım fakat son haftadaki düşüşle maalesef porföy tekrar 6 haneye düştü 🙂 Şimdi piyasaların son durumuna bakalım.

Dolar geçen ay 7.73 TL idi, bu ay ise özellikle merkez bankasının faizi sabit tutma kararının ardından hızla değer kazanarak 8.34’e geldi. Dolardaki yükselişin enflasyona etkilerini henüz yaşamıyoruz fakat 2021 başı itibariyle enflasyonumuz ciddi oranda artabilir, merkez bankası nasıl bir önlem alacak göreceğiz. Gram altın ise 470 liradan başladığı ayı 500 liranın üzerinde kapattı. Son 1 haftada yurtdışı piyasalar da dahil olmak üzere düşüşler görüyoruz. Birçok Avrupa ülkesinde ikinci dalga endişeleri had safhaya çıkmış durumda. İngiltere, Galler ve Almanya karantina önlemlerini artırarak kademeli sokağa çıkma yasağı uygulamaya başladılar. Sonbahar ve kış aylarında vaka sayılarında artışlar bekleniyor. Piyasa her durumu abartır diye bir söz vardır, yazın vaka artışlarını görmezden gelip aşıya odaklanan piyasa, şimdi de aşı haberlerine kulak tıkayıp ekonomilerin kapanmasını fiyatlıyor diyebiliriz.

Ekim 2020 Biterken Portföy Durumu

Geçen ayın yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Bu ay, hisse senedi portföyünü derleyip toparladığım ve sadeleştiğim bir ay oldu. Hisse senedi portföyü tarihinin en yüksek portföy büyüklüğüne ulaşıp 600 bin TL’yi geçtikten sonra aynı hızda düşerek 554 binlere kadar indi. Bu ay KORDS, TUPRS ve TBORG hisselerimin tamamını sattım. INFO portföye eklendi, EGEEN, TOASO, ALKIM, HEKTS ve ANHYT’da ise eklemeler yaptım. Kısaca alım satımları yorumlayacak olursak;

KORDS ve TUPRS pandemiden en çok etkilenen havacılık sektörüne paralel faaliyet gösteren iki şirket. TUPRS özelinde zayıf seyreden jet yakıtı talebi ve buna paralel olarak şirketin KAP’a bildirdiği 2021 yılı marjlarındaki düşüş beni bu karara itti. TUPRS Akdeniz rafineri marjlarının 2021 yılında negatif, kendi şirket marjlarının ise 1 usd/varil olmasını bekliyor. Birçok ülkenin tekrar kapanma kararı alması, özellikle iş seyahatlerinin başlamaması, yüksek kar marjına sahip jet yakıtı talebini  baskılamaya devam ediyor. 

KORDS’da ise şirketin yatırım faaliyetleri pandemiye rağmen devam ediyor. Fakat özellikle yüklü miktarda döviz borcu bulunan şirket havacılık sektörüne çalıştığı için toparlanması daha yavaş olacaktır diye düşünüyorum. Bu çeyrek de oldukça zayıf net kar getirmesi bekleniyor. Her zaman beğendiğim bir şirket olmasına rağmen daha iyi fırsatları değerlendirmek istediğim için, daha sonra portföye tekrar girme hakkı saklı olarak KORDS hisselerimi sattım. TBORG’da da satışımın temel nedeni INFO’daki fırsat olarak gördüğüm düşüşü değerlendirmek oldu.

INFO kısmına gelecek olursak, şirket 2020 üçüncü çeyrekte başka bir kimliğe büründü. Pazar payı bakımında halka açık aracı kurumlar arasında bu çeyreğe kadar hep üçüncü sırada kalan şirket kullanıcı sayısını hızla artırarak ikinci sıraya yerleşti. Bedelli sermaye artımı sonrasında da kredili işlem olanağı kolaylaşacak olan şirketin önünün açık olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle aracı kurumlar konusunda günlük paylaşımlar yapan Barış bey‘e çok teşekkür ederim. 

Güncel hisse senedi portföyü bu şekildedir. Bu ay yaptığım alımlar ile portföyün 12 aylık temettü miktarı 20.454 TL oldu. Tabi bu 2020 yılının temettüleri, 2021 yılında ise geçen ay da yazdığım gibi bunun yaklaşık 2 katı yani 40 bin TL civarında temettü bekliyorum. Umarım bu yıl olduğu gibi temettü konusunda bir kısıtlama tekrar yaşanmaz. 

Eurobond tarafında bu ay herhangi bir işlem yapmadım. 2 adet eurobonda ait toplamda 135.5 usd kupon ödemesi aldım. Yani yaklaşık 1000 tl önümüzdeki aylarda bileşik getiri makinasını işletmek için yakıt deposuna eklendi. 

 

Fon tarafında bu ay OSL fonlarımın tamamını NNF’ye çevirdim. Toplam 37k’ya yakın fon varlığım bulunuyor.

 

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay portföy TL bazında %6.01 değer kazanmasına karşın usd bazında %1.49 değer kaybetti. Doların yükselişi nereye kadar sürecek merak ediyorum. Ben finansal özgürlük yolundaki diğer arkadaşlarım gibi sabırla ve kararlılıkla doğru bildiğim yolda devam ediyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu