Haziran 2020 Sonu Portföy Durumu

Haziran 2020 Sonu Portföy Durumu

30 Haziran 2020 4 Yazar: Bay Tutumlu
Bugün itibariyle Haziran ayını da geride bıraktık. 2020 nin yarısına geldiğimiz bu günlerde ciddi manada yatırıma başlayalı tam 2 yıl olmuş. Piyasalardaki olumlu hava haziran ayında da devam etti. Türkiye’de vaka sayıları yeterince azalmasa da restaurant, tatil yeri, cafe vb yerlerin açık olmasına rağmen bu sayılarda kalmamız da fena bir başarı değil bana göre. Yurt dışında ise salgının daha geç etki ettiği ülkeler en kötüsünü yaşamaya daha yeni başladı diyebiliriz. Özellikle ABD, Güney Amerika ülkeleri ve Hindistan’da vaka sayıları zirvelerde geziniyor. Buna rağmen gelişmiş ülkelerin birçoğu ekonomisini daha fazla kapalı tutamadı ve kontrollü olarak hayat yeniden başladı. Kış döneminde ikinci bir dalganın gelip gelmeyeceğini hep beraber göreceğiz. İnşallah tüm dünya yeterince hazırlıklıdır ve büyük kayıplar yaşamadan atlatırız.
Piyasalara baktığımızda aşırı iyimserliğin devam ettiğini görüyoruz. Mayıs ayını 3000 puan civarında bitiren SP500 3232 puanı görse de haziran ayını 3050 puan seviyesinden kapattı. BIST100 ise diğer büyük borsalardan pozitif ayrışarak 105.520 puandan giriş yaptığı haziran ayında 116.844 puan seviyesine kadar yükseldi. Bunda geçen ayın raporunda yazdığım gibi açığa satış yasağının devam etmesi ve borsaya yeni giren yüzbinlerce yatırımcının payı büyük. İş yatırımın raporuna göre her gün ortalama 4 bin yeni borsa hesabı açılıyor. Bu yeni yatırımcılar henüz reel bir düşüş görmediler ve sürekli yükselen bir piyasada her geçen gün risk artıyor diyebiliriz. Piyasaların sürekli düşmesi gibi sürekli yükselmesinin de sağlıklı olmadığı kanaatindeyim. USD/TRY cephesinde ise haziran başında 6.82 olan kur çok fazla değişmeyerek 6.85 seviyesine geldi. Gram altın ise değer kazanarak 379 liradan 392 liraya yükseldi. Ons altın 2011 zirvelerine oldukça yakın seyrediyor, bakalım piyasaya enjekte edilen likidite daha ne kadar altının yükselmesine neden olacak göreceğiz.
Portföy durumuna gelecek olursak Haziran ayına 258.920 liradan başlayan hisse senedi portföyüm %9.65 artışla 283.922 liraya yükseldi. Haziranda oldukça sakin ve az devir oranına sahip bir ay geçirdim. Portföyümdeki hisselerden TOASO ve PETKM’de güzel yükselişler gördük. Özellikle 2018 yılından beri düşen marjların da etkisiyle kötü günler geçiren PETKM’in toparlanmaya başlaması benim gibi sabırla hisselerini tutanları sevindirdi. Bu vesileyle sn Yaşar Yıldırım‘dan bir alıntı daha paylaşmak istiyorum.
”1 yıl sonra biri bana;
‘Son 1,5 yılda borsada para kazanamadım’ derse;

İki ihtimal vardır,

-Yada spek hisselerinde beklemiştir

-Ya çok hisse değiştirmiştir Sonuc,

-Korkulacak bir borsa seviyesinde değiliz, ama korkulacak hissemiz çok
-Temeli duzgun hissede BEK-LEN-ME-Lİ”
 
Bazen çevremizdeki insanlar adını bile duymadığımız, duysak bile yanından geçmeyeceğimiz hisselerde çok ciddi paralar kazanmış ve kazanıyor olabilirler. Fakat ortak olduğunuz şirketlerden ve aldığınız fiyattan eminseniz(pahalı almadıysanız) hisseniz eninde sonunda ederine gelecektir. Burada size bekleme sabrını veren de büyük oranda temettü olacaktır. Temettü dağıtma alışkanlığı olmayan bir hissede beklemek ile sağlam temeli olan hisse aynı değil. Bu nedenle dürüst yönetime sahip ve karını yatırımcıları ile paylaşan şirketlere yatırım yapmayı tercih ediyorum. Böylece hissesine sahip olduğum şirketlerin manipülasyona konu olma riskini azaltmış oluyorum.
 
Bu ay yaptığım alımlar;
 
KORDS 135 lot
TOASO 90 lot
ANHYT 100 lot
SODA 160 lot
Satışlar ise;
 
ALKIM 150 lot olarak gerçekleşti.
 
Toplamda 5276 tl lik alım, 2271 tllik ise satış yaptım. Hem piyasaların nispeten pahalı olması hem de eurobond alımı yapmam nedeniyle hisse tarafında alımlarım sınırlı oldu.
 
Güncel portföy durumu bu şekildedir. Tabloda yazan cari kar oranı tüm portföyü yansıtmamakta, çünkü bazı hisselerden(TRKCM ve FROTO gibi) tamamen çıktım ve onlardan elde ettiğim karı bu tabloya eklemedim. EREGL bir sürpriz yaparak bu yılın temettüsünü kanunda belirtilen miktar ile sınırladı. Ekim ayında tekrar bir genel kurul yapıp geri kalan temettüyü verir mi bilinmez fakat şahsen vermeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle yıllık temettü gelirim sekteye uğradı. Neyse eurobondlar ile telafi ederiz 🙂
 

 

Böylece 12 ayda alacağım muhtemel temettü 8822 TL oldu.
Eurobond tarafında bu ay vadesiz dövizlerimi kullanarak US900123BG46 kodlu ve Mayıs 2040 vadeli eurobonddan 953 usd karşılığında 1000 usd nominallik alım yaptım. Bu eurobondun yıllık kupon oranı %6.75 yani 6 ayda bir 33.75 usd kupon alacağım. CDS haziran ayı içinde genellikle 400 lerde dolaştı. Toplu alım için henüz uygun noktalar olmadığını düşündüğüm için aylık alımlar ile yetiniyorum.
 
Bu ayın ikinci sürprizi ise yaklaşık 2 yıldır sahip olduğum ve yatırım amaçlı kiraya verdiğim 1+1 evi 240 bin liraya satmam oldu. Özellikle konut ve taşıt kredi faizlerinin enflasyonun bile altına düşmesiyle piyasalarda bir canlanma oldu. Ben de bu canlanmayı fırsat bilerek finansal özgürlük yolculuğuna başlamadan önce almış olduğum evi satarak portföyü tamamen likit hale getirdim. Şu anda portföyümün %95 inden fazlasını en geç 2 gün içerisinde nakite çevirebiliyorum. Bu bana daha fazla esneklik ve özgürlük sağlayacak. Evden gelen nakiti şimdilik kısa vadeli borçlanma araçları fonunda(OSL) tutuyorum. Belirli aralıklarla piyasanın uygun olduğunu düşündüğüm zamanlarda hisse ve eurobond alımı yapmayı planlıyorum. Her ne kadar piyasa zamanlaması yapmayı önermesem de bu sefer kendim yapmayı deneyeceğim 🙂
 
Güncel pasif gelir ve portföy durumu aşağıdadır. Toplam portföy büyüklüğü TL bazında bir önceki aya göre %7 artışla 750.754 liraya ulaştı. USD bazında ise doların nispeten sabit kalmasıyla güzel bir büyüme yaşadık ve %6.5 büyüme ile 109.566 dolara ulaştık. Klasik portföy grafiklerini aşağıya bırakıyorum.
 
Her zaman olduğu gibi finansal özgürlük için tasarruf ve yatırıma devam…
 
Bay Tutumlu