Mayıs 2020 Sonu Portföy Durumu

29 Mayıs 2020 0 Yazar: Bay Tutumlu
Bugün itibariyle 2020’nin beşinci ayını geride bıraktık. Ciddi manada yatırıma başlayalı 23 ay olmuş. Nisan ayında başlayan sakinlik mayısta da devam etti diyebiliriz. Ülkemizde nispeten azalan vaka sayıları ile birlikte, normal hayata dönüşün sinyalleri verilmeye başlandı. 1 Haziran itibariyle iller arası seyahat yasakları kaldırıldı. Restaurant ve cafeler hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca yine haziran içerisinde öncelikle yurt içi olmak üzere uçuşların tekrar başlaması gündemde. Ülkemizde hayat normale dönme aşamasında iken, bazı ülkelerde virüs henüz tepe noktasına ulaşmış değil. Özellikle Brezilya, Rusya ve Hindistan vaka sayısında geriden gelip birçok ülkeyi geride bıraktılar. Her ne kadar normale dönüş sinyalleri görülse de en azından yıl sonuna ya da aşı bulunana kadar bir şekilde hayatımızı etkilemeye devam edecek gibi görünüyor.

Piyasalar da virüs konusundaki iyimserlikten nasibini aldı. SP500 neredeyse COVID-19 krizindeki tüm kayıplarını geri alarak 3000 puanın üzerine çıkmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ABD GSYH verileri ilk çeyrekte ABD ekonomisinin %5 küçüldüğünü gösterse de piyasa bunu gözardı etmeye devam ediyor. Son 2,5 aylık süreçte işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı 40 milyon oldu. Piyasaya dağıtılan paranın etkisi sonucu artan likiditenin borsalara gelmesiyle özellikle small cap hisselerde ciddi yükselişler görmeye devam ediyoruz. Açığa satışın da yasak olması neticesinde bazı şirketler ederlerinin çok üzerinde fiyatlamalara sahne oluyor. Yılın ilk çeyreğinde borsaya 250 bin yeni yatırımcının girdiği açıklandı. Bu yatırımcıların büyük çoğunluğunun sermayesi 0-100 bin TL arasında. Bu süreçte piyasaya giren ve görece düşük finansal okuryazarlık ile iyi paralar kazanan bu kesimin içinden özellikle üçüncü çeyrekte birçok mağdur çıkabileceğini düşünüyorum. BIST100 101.110 puandan başladığı Mayıs ayını %4 civarında yükselişle 105.520 puandan kapattı. USD/TRY Nisan ayını 6.99’dan tamamlamıştı, Mayıs sonunda ise 6.82 seviyesinde bulunuyor. Gram altın ise 383 liradan başladığı Mayıs ayının son işlem gününde 379 liradan fiyatlanıyor. Mayıs ayında petrol fiyatlarından da yükselişlere sahne olduk. Şu anda Brent Petrol 36 dolar civarından işlem görmekte.
Portföy durumuna gelecek olursak Mayıs ayına 231.008 liradan başlayan hisse senedi portfoyüm şu anda 258.920 lira seviyesinde bulunuyor. Mayıs ayında piyasalar her ne kadar durgunsa, portföyüm de bir o kadar hareketli idi. Özellikle tavan serilerinin başladığı günlerde portfoyümde en fazla paya sahip olan ALKIM hissesinde sert hareketler yaşandı. %506 oranında bedelsiz sermaye artışı yaptıktan sonra sirketin hisse fiyatları adeta roketleyerek 19 liralara kadar çıktı. Burada birçok etmen var tabiki fakat ederinin çok üzerine spekülatif olarak çıkan hisse fiyatları beni rahatsız etti ve 15-19 TL arasından hisselerimin yaklaşık %40’ını satarak maliyetimi sıfırın altına indirdim. Elde ettiğim nakiti de ucuz gördüğüm diğer hisselerime dağıttım. Daha sonrasında da beklenen oldu ve fiyatlar aniden düşerek birçok kişiyi mağdur etti. Portföyümdeki diğer hisseler görece sakin bir ay geçirdiler. HEKTS yeni bir şirket satın almak için görüşmelere başladığını duyurdu. Özellikle ihracat yönü kuvvetli olan bu şirketin HEKTS’a güç kazandıracağı aşikar. Virüsün hafiflediği beklentisi ve yasakların gevşemesiyle TOASO ve TUPRS hareketlendiler. Diğer şirketler henüz sakinliğini koruyor.
Bu ay yaptığım alımlar;
TOASO 360 lot
PETKM 800 lot
TUPRS 85 lot
KORDS 489 lot
ANHYT 250 lot
EREGL 150 lot
ALKIM 72 lot
JANTS 150 lot
EGEEN 1 lot
SODA 140 lot
GLDTRf 5 lot
Satışlar ise;
ALKIM 1859 lot olarak gerçekleşti.
Toplamda 28.992 TL’lik satış, 34.771 TL’lik alım yaptım. Özellikle ucuz kaldığını düşündüğüm hisselerde ek alımlar yapmaya çalıştım. Bu ay portföyde yeni bir hisse görüyorsunuz. Bir süredir araştırdığım ve sürekli artan faaliyet karı, düzgün yönetimi ve artan ihracat oranı ile beğendiğim JANTS’dan ortalama 54.2 TL fiyatla 150 lot alım yaptım. Ben aldıktan sonra rahat durmadı tabi, yükselmeye devam etti:) Bu yüzden daha fazla alım yapma fırsatını elde edemedim. İleriki aylarda fiyatın daha uygun hale gelirse ekleme yapmayı düşünüyorum. Ayrıca portföye çerezlik miktarda altın fonu ekledim. En azından ev hanımları ile portföyümüzde ortak bir enstrüman olsun:)
Güncel portföy durumu bu şekildedir. Yine portföy devir hızı yüksek bir ay oldu fakat bu sefer suç bende değil, dengesiz yükselen ALKIM’de:) Maliyetimi sıfırlamaya çalışırken biraz fazla satış yaptığımdan dolayı maliyetim -0.83 liraya düştü. Bu nedenle temettü verimi ve kar yüzdesi kısımlarını mutlak değer olarak aldım. Bu aydan itibaren raporlarda hisse maliyetlerime de yer vereceğim. Özellikle yeni başlayan yatırımcıların yanlış yönlenmemesi bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca temettü verimini cari fiyattan değil de maliyete göre belirtmenin daha mantıklı olduğuna karar verdim.
Böylece 12 ayda alacağım muhtemel temettü miktarı 12.692 TL oldu.
Eurobond tarafında bu ayı pas geçtim. Elimde yeterli miktarda vadesiz döviz yoktu, özellikle son gelen kambiyo vergisinden sonra eurobond alımlarını da daha seyrek yapmaya karar verdim. Mümkün olduğunca dolar alım satım komisyonu vermek istemiyorum. CDS ler yüksek seyretse de ay sonuna doğru biraz gevşedi ve şu sıralar 540 seviyelerinde.
Böylece 12 ayda elde edeceğim toplam pasif gelir miktarı 37.458 TL oldu. Son 12 aylık pasif gelir/harcama oranım %78.85’ten %79.99’a yükseldi. Şu anki harcamalarımı baz alırsak 292 günlük özgürlüğümü satın almış durumdayım. USD bazlı finansal özgürlük seviyem %36.62 yoksulluk sınırı bazlı seviye ise %39.30 oldu. Doların bu ay nispeten değer kaybetmesiyle rahat bir nefes aldık. Portfoyüm ilk defa 100 bin dolar sınırını geçti. Berkshire Başkan Yardımcısı Charlie Munger şöyle diyor:
“İlk 100 bin çok zordur ama bunu yapmak zorundasınız. Her yere yürüyerek mi gidersiniz, yoksa kuponlarla alınan şeyleri mi yersiniz, umrumda değil… İlk 100.000$’ı biriktirmek için bir yol bulun. Ondan sonra ayağınızı gazdan biraz çekebilirsiniz.” Sanırım artık birazcık ayağımı gazdan çekebilirim:)
Güncel pasif gelir durumu ve portföy durumu aşağıdadır. Bu ay endeks fazla değer kazanmasa da portföyümdeki bazı hisselerin kazançları sonucu borsa tarafında %12.5 civarında bir büyüme oldu. Eurobond tarafında doların değer kaybı dışında değişme olmazken toplam portföy büyüklüğü %4.96 oranında arttı. TL bazında geçen ayı 669.403 liradan kapatmıştık, bu ay 700 bin barajını geçerek 701.462 liraya ulaşmış olduk. Dolar bazında ise aylardır patinaj çeken portföy sıçrama yaparak %7.65 değer kazancı ile 102.800 usd seviyesine ulaştı.

Finansal özgürlük için tasarruf ve yatırıma devam…
Bay Tutumlu