Nisan 2024 Sonu Portföy Durumu

Nisan 2024 Sonu Portföy Durumu

30 Nisan 2024 4 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar.

Bir ayın daha sonuna geldik. Finansal özgürlük amacıyla yatırıma başlayalı tam 70 ay olmuş. Hedefime ulaştıktan sonra ise 7 ay geçti. Zamanın yine hızlı hızlı aktığı bir nisan ayını geride bıraktık. Bahar geldi, havalar ısındı biz de kendimizi dışarı attık. Kızımla neredeyse her gün parka ya da yürüyüşe çıkıyoruz. Bütün kış eve tıkılı kalmanın acısını çıkarırcasına ben de tempoyu artırdım. Yeni abone olduğum storytel’den sesli kitap dinleyerek yürümek oldukça keyifli oluyor. Havaların biraz daha ısınması ve gündüzlerin uzamasıyla bilikte muhtemelen yürüyüşleri akşama kaydıracağım.

Nisan ayı aynı zamanda temettülerin de yoğun olarak dağıtıldığı bir ay oldu. Tüpraş, Ford Otosan ve Tofaş Otomotiv kar paylarını dağıtarak yatırımcılarını sevindirdiler. Mayısta da İş Yatırım Menkul Değerler ve Migros temettülerini alacağız. Şu anda temettüleri harcamaya ihtiyacımız olmadığı için ucuz olduğunu düşündüğüm hisselerde alım yapmayı tercih ettim. Portföy değişikliklerine birazdan değineceğim. Öncelikle globalde ve ülkemizdeki finansal gelişmelere bakalım.

Mart ayındaki toplantıda FED faizi değiştirmeyerek %5.25-5.5 aralığında sabit tutmuştu. O zamanlar ilk güçlü gelen istihdam verisi sonrası faiz indirimlerinin bir miktar ötelenebileceği konuşulmaya başlansa da henüz haziran ayına işaret ediliyordu. Nisan verileri ise bunun eylüle kadar ötelenebileceği ve yıl boyunca 3 değil 2 faiz indirimi olacağı beklentisi ağırlık kazanmaya başladı. Bunun neticesinde de SP500 marttaki güçlü yükselişin aksine nisan ayını %3 civarında düşüşle tamamladı. Özellikle yüksek faizden olumsuz etkilenen değer(value) hisseleri daha fazla etkilendi. Önümüzdeki süreçte gelişmeleri takip etmeye devam edeceğim.

İçerde ise TCMB nisan toplantısında beklendiği gibi politika faizini sabit tutarken para politikası metnindeki şahin tonunu artırdı. Bir önceki metinde 4 kez geçen sıkı ifadesi bu metinde tam 6 kez geçiyor. Sadece para politikası tarafında değil, bütçe yönetimi ve likidite tarafında da adımlar atılmaya devam ediliyor. Nisan enflasyonunu merakla bekliyor olacağım.

Kişisel portföyüme gelecek olursak, nisan ayında portföyün yaklaşık %10’unu oluşturan Alkim Kimya ve Ereğli Demir Çelik hisselerimi satarak yerlerine Pegasus ve Migros alımı yaptım. Bu alımlarımın nedenlerini twitter üzerinden detaylı olarak paylaşmıştım, o twitleri aşağıya ekliyorum. Alımlarımın zamanlaması oldukça iyi oldu. Alım tarihinden itibaren Pegasus %30, Migros ise %6.5 değer kazandı.

Değişikliklerle birlikte güncel portföy durumu şu şekilde oluştu.

ABD tarafında bu ay gelen eurobond kuponları ve temettülerin bir kısmıyla VOO eklemesi yaptım. Güncel ABD portföyü bu şekildedir.

Eurobond tarafında bu ay da alım yapmadım. Hem eşimle birlikte 2024 yılı beyan sınırına yakın olmamız hem de cds’lerin düşük olması nedeniyle gelen kuponları biriktirmeye devam ediyorum. Bu ay 288 $ kupon geliri elde ettim. Bu yıl yeni alım yapmazsam toplamda kupon geliri 6520 $’a ulaşacak.

Toparlayacak olursam,

Bu ay hisse senedi portföyü %10.9, toplam portföy ise %7.52 büyüdü. Dolar bazında büyüme %6.82 olurken finansal özgürlük oranımız %124 olarak gerçekleşti. Yeni ekonomi yönetimi önderliğinde her ne kadar sıkı para politikaları sürse de öngörülebilirliğin artmasını ve dezenflasyon sürecini önemsiyorum. Bu süreçte genellikle defansif, aşırı fiyatlanmamış ucuz ve beklentisi olan hisselerle kafamı yastığa rahat koyuyorum. Borsamız tarihinde ilk defa 10 bin puanı geçti. Geçtiğimiz günlerde bir miktar yabancı girişi olduğu, dolar/tl’nin bundan etkilendiği, swap faizlerinin düştüğüne yönelik haberler okuduk. Burada sadece yabancıya bel bağlamadan, çarpanları uygun, geleceği parlak şirketlere ortak olmayı sürdüreceğim.

2018 yılından beri sürdürdüğüm ve şeffaf biçimde tüm adımlarını paylaştığım finansal özgürlük yolculuğumda irili ufaklı bir sürü engelden geçtik. Bundan sonra da geçmeye devam edeceğiz. Küçük paylarına sahip olduğum şirketler sayesinde finansal özgürlüğe ulaşıp maaşlı işimi bırakmaya cesaret edebildim. Bunu sıradan bir insan olarak ben başarabildiysem yeterince inanan ve çaba gösterebilen herkesin başarabileceğini düşünüyorum. Umarım bu blog gelecekte birilerine ilham olmaya devam eder.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu