Şubat 2022 Sonu Portföy Durumu

Şubat 2022 Sonu Portföy Durumu

1 Mart 2022 45 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar,

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada yatırıma başlayalı 44 ay olmuş. Bu aya savaş söylentileri ve nihayetinde Rusya’nın Ukraynayı işgaliyle sonuçlanan süreç damgasını vurdu. Hemen AB ve ABD’nin yaptırımları devreye girdi ve önümüzdeki günlerde Putin’i zor bir süreç bekliyor diyebiliriz. Hem istediğini alamadı hem de oldukça ağır yaptırımlara maruz kaldı. Swift sisteminden çıkarılması, bazı rezervlerine el konulması gibi sonuçlardan sonra yönetim sabit kura geçti ve tam sermaye kontrolü uygulamaya başladı. Ülkemiz de yakın coğrafyasında gerçekleşen bu olaydan nasibini aldı ve hem borsada hareketli günler yaşandı hem de Montrö sözleşmesi gündeme geldi. 

Bütün bu hareketlilik içerisinde kişisel portföyümde kulaklarımı gürültüye tıkayarak düzenli alımlar yapmaya devam ediyorum. hedefe ulaşmanın en kısa yolu belki bu değildir fakat beni en güvende hissettiren ve stressiz yolu bu diyebilirim. Yoksa gün içi al sat(trade) yapabilir, viopta kaldıraçlı işlemler yaparak belki karımı maksimize edebilirdim. Fakat bütün bunlar hem sürekli ekran başında olmayı gerektiriyor hem de kontrolünüz dışında gerçekleşen olaylar yüzünden aldığınız bir pozisyon ters tepip sizi zor durumda bırakabilir(viopta temerrüte düşmek gibi) Bu nedenle hikayesine ve karlılığına güvendiğim şirketleri düzenli alıp ekranı kapatmayı beden ve ruh sağlığım açısından daha mantıklı buluyorum.

Piyasaların durumuna bakarsak, şubat başında BIST100 2003 puanda idi, şubat sonunda ise 1946 puanda bulunuyor. Dolar/tl 13.32 tl ile başladığı ayı savaş endişeleri baş gösterince 13.88 tl’den kapattı. Geçen ay havacılık hisselerinde yaşanan yükseliş bu ay tersine döndü ve derin düşüşler gördük. Bu ay ayrıca yıl sonu finansal tabloları açıklanmaya başlandı. Ayrıca temettü kararları da birer birer gelmeye devam ediyor. Şimdi biraz portföyümdeki hisselerden bahsetmek istiyorum.

TOASO portföyümdeki şirketlerden ilk bilanço açıklayanlardan oldu ve hisse başına 5.76 tl ile oldukça dolgun bir temettü kararı geldi. Böylece 2021 yılında iyi bir performans gösteren şirket temettü yatırımcılarını da memnun etmeyi bildi.

 

Ardından büyük abi EREGL bilançosunu açıkladı ve tüm beklentileri aşarak 15.5 milyar tl net kar ve hisse başına 4 tl net temettü açıkladı. Portföyümde açık ara en yüksek temettü Ereğliden alacağım ve oldukça heyecanlıyım. Ton başına favök 413 usd ile rekor kırarken şirket yüksek çelik fiyatları ile satış ve karlılık sorunu yaşamadan faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Ay sonuna doğru ise ALKIM yine beklentileri aşan çok güçlü bir finansal tablo açıkladı. 1.65 tl’ye ulaşan hisse başı karından 0.8 TL brüt temettü kararı alan şirket yıllardır istikrarlı temettü büyümesini sürdürüyor. 2021 kasım ayında devreye giren potasyum sülfat yatırımının 2022 cirosuna olan etkisi takip etmeye devam edeceğim. 

 

Portföyümdeki nadir sanayi dışı şirketlerden olan ANHYT 2021 karından 1.02 tl brüt, 0.92 tl net temettü dağıtma kararı aldı. Geçen ay yüksek fiyatlama nedeniyle bir miktar azaltmış olsam da geleceğinin parlak olduğunu düşündüğüm için portföyde tutmaya devam ediyorum.

 

Ayın son iş gününde ise EGEEN hem finansal tablolarını açıkladı hem de temettü teklifini sundu. Son çeyrekte çok güçlü sonuçlar açıklayan şirket kur farkı karlarıyla da birlikte 600 milyonu geçen net kar açıkladı ve bir rekora imza attı. Temettü konusunda ise beklentilerimin altında kalarak hisse başı 72 tl brüt, 64.8 tl net kar payı dağıtma kararı alındı.

 
Yine aynı gün VESBE de bilançosunu açıkladı ve yine beklentileri oldukça aşan bir tablo oldu. Son çeyrekte kurun yükselmesi nedeniyle finansal giderlerden yüksek miktarda zarar yazması beklenen şirket son çeyrekte 611 mn efk ve 129 mn ebit açıkladı. Ertelenmiş vergi gelirinden gelen destekle birlikte net kar 413 mn tl oldu. Şirket henüz temettü kararını açıklamadı fakat hisse başına 0.5-0.6 TL civarında net temettü beklentim devam ediyor.
 
Bugün içerisinde ISMEN de temettü kararını açıkladı. Brüt 1.126 tl, net 1.014 tl temettü verecek. 6840 adet hissem için 6936 tl net temettü alacağım. Geçen yıla göre %20’lik temettü artışı pek tatmin etmese de hiç yoktan iyidir:)
 
Bunun dışında HEKTS da güzel sonuçlar açıkladı. Tabi yatırım döneminde olduğu için temettü beklemiyorum. Finansal tablolarını açıklamayan şirketlerim DEVA ve YATAS kaldılar. Böylece 2022 yılı için cari temettü gelirim net 81.643 tl oldu. Temettü açıklamayan 3 şirketin de açıklamasıyla yıllık 100 bin tl net temettü elde etmeyi hedefliyorum.
 
Güncel portföy durumu ve pasif gelirler bu şekildedir. Bu ay makul fiyatlandığını düşündüğüm hisselerime ekleme yapmaya devam ettim. 
 

 

 

 

Eurobond tarafında ise bu ay US900123BG46 kodlu ve 2040 vadeli eurobondddan 1000 usd nominallik alım yaptım. Böylece toplam eurobond portföyüm nominal 35 bin usd’ye, yıllık kupon gelirim ise 2526.50 usd’ye yükseldi. Eurobond kuponlarından aylık ortalama 210 usd nakit akışı sağlıyorum. 
 

 

 

 

Bu ay kripto yatırımına da ufak ufak devam ettim. Şu anda kripto portföyümün piyasa değeri 1056 usd civarında. Sahip olduğum coinler ise şu şekildedir. Kriptoda genellikle stake ediyorum ve al tut stratejisini uyguluyorum.

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay toplam portföy tl bazında %4.17, usd bazında ise %0.11 büyüyerek 2.48 mn tl’ye ulaştı. Yoksulluk sınırı 15.140 tl’ye ulaşırken finansal özgürlük oranım %54.63 oldu.

 

 

 

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu