Kasım 2021 Sonu Portföy Durumu

Kasım 2021 Sonu Portföy Durumu

30 Kasım 2021 30 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar,

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada yatırıma başlayalı 41 ay olmuş.  Kasım 2021 yatırım hayatımın en ilginç ayı oldu diyebilirim. Merkez bankasının faiz indirmesiyle başlayan süreçte hızla yükselen dolar/tl ve usd bazında ucuzlayan borsanın buna tepki yükselişi bize ilginç günler ve haftalar yaşattı. Bunun yanında Güney Afrika’da ortayan çıkan yeni Covid-19 varyantı piyasaları tehdit etmeyi sürdürüyor. Çok fazla uzatmadan piyasaların genel durumuna geçelim.

SP500 geçen ayı 4551 puandan kapatmıştı, şu anda ise 4572 puanda bulunuyor. Genel olarak yatay bir görüntü sergiledi. Dolar geçen ayı 9.61 tl’den tamamlamıştı, an itibariyle ise rekor yükselişle 13.37 tl’de bulunuyor. BIST 100 endeksi ise 1522 puandan 1809 puana yükselerek kısmen dolara eşlik etti. Bu ayın kazananı usd bazında gelir elde edenler, kaybedeni ise tl mevduatta kalanlar oldu diyebilirim. Hisse senetleri bana göre hala servet üretme ve bunu artırmanın en iyi yolu. Bu yolda bazen zorluklarla karşılaşsak da sonuçta değer üreten ve finansal olarak sağlam şirketler bu durumdan sıyrılmayı başaracaktır.  

Portföy durumuna gelecek olursak bu ay portföye dışardan ekleme yapmadım. Doların ani yükselişinden olumsuz etkileneceğini düşündüğüm AKGRT hisselerimi 8 tl civarından satarak EREGL, VESBE, DEVA ve YATAS ekledim. Alım satımlarımı kimsenin etkilenmemesi maksadıyla gecikmeli olarak sadece ay sonu raporlarında yazıyorum. Bazen bu geçişlerden zarar ettiğim de oluyor, kimsenin benden etkilenerek alım satım yapmasını istemediğim için böyle bir yola başvuruyorum.

Bu ay vadeli piyasalarda işlem yapmaya devam ettim. 1660 civarlarından almış olduğum BIST30 endeks long kontratlarım vardı. Bunları piyasanın doygunluğa ulaştığını düşündüğüm 1950 puan civarından sattım. Şu anda vadeli piyasalarda 32 bin TL civarında nakitim mevcut.

Güncel hisse senedi portföyü bu şekildedir. Bu ay hisse senedi ve vadeli portföyüm %28 civarında değer kazanarak 1.4 mn TL barajını geçti.  

 
Bu ay hiç temettü almadım. Toplamda 327.5 usd eurobond kupon geliri elde ettim. Böylece toplamda bu yıl elde ettiğim temettü geliri 44.461 tl, eurobond kupon geliri ise 2082 usd oldu. Sürpriz bir temettü kararı açıklanmaz ise yılı bu şekilde kapatıyorum. Bu yıl ilk defa pasif gelirlerim ile harcamalarımın neredeyse tamamını karşılayabildiğim bir yıl oldu. Bunun için temettü aldığım şirketlerime ve eurobond kuponları için TC hazinesine minnettarım:)
 
Eurobond tarafında bu ay işlem yapmadım. Hiç vadesiz dövizim kalmadığı için alım yapamamakla beraber CDS’in 500 üzerinde seyretmesi alım için uygun seviyeler olduğunu gösteriyor. Bu seviyelerde kalırsa aralıkta bir alım düşünebilirim.
 
Güncel portföy durumu ve pasif gelirler bu şekildedir. BIST100’ün %18.8 değer kazandığı kasım ayında toplam portföyüm tl bazında %30’luk rekor yükselişle 2.2 mn TL’ye ulaşırken, usd bazında %6.5 kayıp yaşadı. Finansal özgürlük oranım da sıçrama yaparak %70 seviyesini geçti. Bu günler de geçer, biz yeter ki tasarruf ve yatırıma devam edelim. Tüm yatırımcı dostlarıma bol kazançlar dilerim.
 
Bay Tutumlu
 
(Google finance hata verdiği için usd grafiğini ekleyemedim)