Mart 2021 Sonu Portföy Durumu

Mart 2021 Sonu Portföy Durumu

31 Mart 2021 0 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar,

Bir ayı daha geride bıraktık. Ciddi manada finansal özgürlüğüm için yatırıma başlayalı 33 ay olmuş. Mart ayına tüm dünyayı etkisi altına alan üçüncü dalga endişeleriyle beraber artan vaka sayıları, yurt içinde ise merkez bankası başkanının görevden alınması damgasını vurdu. Şubat ayında yatay seyreden yurtiçi piyasalar mart başında tekrar yükselişe geçerek 1600 seviyelerini test etmişti. Fakat ay sonuna doğru bir hafta sonu kararıyla MB başkanının görevden alınmasıyla tekrar artan endişeler sonucu hem dolar yükseldi hem de borsa sert düşüş yaşadı. Özellikle bankacılık endeksinden yabancı çıkışlarıyla usd bazında 2018 yılındaki dip seviyelerinin dahi altı görülmüş durumda. Yaşanan volatiliteden CDS de nasibini aldı. Karar öncesi 320 bp civarında seyreden 5 yıllık CDS rakamları 480’lere kadar yükselerek borçlanma maliyetlerimizi ciddi manada artırdı. Bu, aynı zamanda eurobond fiyatlarının da ucuzlaması anlamına geliyor. Böylece eurobond alımlarım için gerekli şartlar oluşmuş oldu. Çok fazla vadesiz dövizim olmasa da bu seviyelerden düzenli alım yapmaya devam edeceğim.

Piyasaların genel durumuna bakacak olursak Mart ayına 1471 puandan başlayan BIST100 endeksi %5.5 değer kaybederek ayı 1391 puanla bitirmiş oldu. SP500 ise 3803 puandan başladığı mart ayının sonunda 3987 puanda bulunuyor. Dolar/TL’de ise tarihi yüksek seviyeler görülmeye devam ediyor. Mart ayına 7.47 seviyesinden başlayan dolar ay sonu itibariyle 8.26 civarında. 

Portföy durumuna gelecek olursak, ay sonuna doğru oluşan çalkantılı dönemde portföyde birkaç değişiklik yaptım. Portföyümdeki bazı hisselerde oluşan düşük fiyatlamalar ve gördüğüm fırsatları değerlendirmek için BNTAS hisselerimin tamamını satarak ucuz gördüğüm diğer hisselere dağıttım. Alım yaptığım hisseler EREGL, AKGRT, TOASO, ISMEN ve DEVA oldu. Ayrıca portföye perakende sektörünün ülkemizdeki lideri olan BIMAS hissesini ekledim. Sektöre göre oldukça sağlam finansal yapısı ve düşüşlerde defansif olması nedeniyle bir anlamda hedge vazifesi de görecek. Böylece portföyün betasını da biraz düşürmüş oldum. 2021 yılı yukarı ve aşağı fiyatlamaların oldukça sert yaşanacağı bir yıl olacağa benziyor. Bunun gibi testere piyasalarında defansif hisseler gece kafamı yastığa daha rahat koymamı sağlıyor. 

Bu ay aynı zamanda yılın en sevdiğim dönemi olan temettü döneminin başlangıcı oldu. AKGRT, ANHYT, EGEEN, EREGL, TOASO ve ISMEN hisselerinden temettü aldım. Temettülerin büyük bir kısmı ile tekrar alım yaptım. Hatta hızlı düştüğümüz geçen haftada bir miktar kredi kullandım. Temettüler de bir nevi avans görevi gördü. 

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Hisse senedi portföyü geçen aya göre %4.21 değer kazandı. BIST100’ün %5.5 değer kaybettiği bir ayda kendi adıma oldukça iyi bir rakam diye düşünüyorum.

Eurobond tarafında bu ay US900123CG37 kodlu eurobonddan toplamda 4000 usd nominallik alım yaptım. Böylece yıllık eurobond kupon miktarım 2112.5 dolara yükseldi. Aylık bazda 176 usd yani güncel kurla 1455 TL pasif gelir elde etmiş durumdayım. 

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Ay sonundaki düşüşe rağmen toplam portföy TL bazında %5.32 değer kazanarak 1 milyon 462 bin TL’ye ulaştı. Usd bazında ise %5.43 değer kaybı ile 177.187 dolara düştük. Kasım, aralık ve ocak aylarındaki %10’un üzerindeki usd bazındaki artışlardan sonra portföy uzun süreden sonra dolar bazında düşüş yaşamış oldu. Finansal özgürlük seviyem ise geçen aya göre yaklaşık %2 artarak %54.77 oldu. %100 seviyesini geçene kadar tasarruf ve yatırıma devam..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu