Ağustos 2021 Sonu Portföy Durumu

Ağustos 2021 Sonu Portföy Durumu

31 Ağustos 2021 0 Yazar: Bay Tutumlu


Herkese selamlar,

Bir ayın daha sonuna geldik. Ciddi manada yatırıma başlayalı 38 ay olmuş. Ağustos ayında ülkemize doğal afetler damgasını vurdu. Özellikle güney ve batı bölgelerimizdeki yangınlar ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki sel felaketi yüreğimizi yaktı. Covid-19 tarafında ise vaka sayıları stabil olsa da son haftalarda vefat sayıları 200’ün üzerine çıkmış durumda. Tüm dünyada devam eden delta varyantından dolayı bazı ülkeler tekrar kapanmaya gitti. Ülkemizde henüz böyle bir durum söz konusu değil fakat sonbaharda işler tekrar değişebilir.

Finansal piyasalara bakarsak FED bu ayki toplantısında varlık alımlarını azaltabileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Muhtemelen bu yıl içerisinde varlık alımları azaltılmaya başlanacak ve ilk faiz artırımının 2022’nin sonlarında ya da 2023’te yapılması bekleniyor. Piyasalar Powell’ın konuşmalarına pek olumsuz tepki vermese de artık faiz artış sürecine girmiş bulunuyoruz. Uzun süredir boğa piyasasında bulunan ABD bu süreci nasıl yönetecek göreceğiz. Ani çakılmalar beklemesem de tarihi zirvelerinde bulunan NASDAQ’da kar satışları görmemiz olası. 

Rakamlara bakacak olursak ise SP500 Ağustos ayına 4403 puandan başlamıştı, şu anda ise 4529 puanda bulunuyor. Dolar gevşemeye devam ederek 8.43’ten 8.31’e inerken gram altın da 484 liraya geriledi. BIST100 ise 1393 seviyesinden başladığı ağustos ayını 1472 puanla bitirmiş oldu. CDS düşmeye devam ederek 384 puandan 364 puana geldi.

Portföy durumuna gelecek olursak, bu ay portföyde biraz saç traşı yaptım:) Bilançosunu beğenmediğim INFO hisselerinin tamamını satarak diğer hisselerim arasında paylaştırdım. Ayrıca doğal afetler nedeniyle hasar frekansının yükseleceğini düşündüğüm AKGRT hisselerimi %25 civarında azalttım. Sahip olduğum şirketlerin 2. çeyrek bilançolarını genel olarak beğendiğim için başka satış yapmadım. VESBE ay içerisinde yüksek oranlı bir bedelsiz sermaye artışı kararı açıkladı. Borsada genel bir yükselişten ziyade hisse bazlı hareketler görüyoruz. Topyekün bir yükseliş olmadığı için de belli başlı sektörler dışında hala zararda olan yatırımcılar var. Yaz döneminin bitmesiyle tekrar hacimlerde artış ve yukarı yönlü hareket beklemek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Genel olarak hisse senedi performanslarından memnun olsam da çok geride kaldığını düşündüğüm hisseler de var. Yıl sonuna doğru umarım portföyde kımıldanmalar görürüz:)


Bu ay hiç temettü almadım. Toplamda 386.25 usd eurobond kupon gelirim oldu. Böylece toplam usd varlığım 32640 usd seviyesine yükseldi.

Eurobond tarafında yine işlem yapmadım. Vadesiz usd biriktirmeye devam ediyorum. CDS uzun süredir yatay ve aşağı yönlü hareketini sürdürüyor. Nakit usd tutmak da hedge açısından fena bir strateji değil. Ne kadar az hareket edersem o kadar iyidir. Şimdiye kadar hiç beceremediğim nakit tutma konusunda kendimi eğitmeye çalışıyorum. 

Güncel portföy durumu ve pasif gelirler bu şekildedir. Bu ay toplam portföyüm TL bazında %1.97, usd bazında ise %3.44 değer kazandı. Böylece zor ve gecikmeli de olsa 1.5 milyon TL sınırını geçmiş olduk:) Yoksulluk sınırı 9533 TL olurken finansal özgürlük oranım %52.66 olarak gerçekleşti. %100 olana kadar tasarruf ve yatırıma devam ediyorum. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu