Şubat 2021 Sonu Portföy Durumu

Şubat 2021 Sonu Portföy Durumu

26 Şubat 2021 0 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar,

Bir ayı daha geride bıraktık. Ciddi manada yatırıma başlayalı 32 ay olmuş. Zaman gerçekten çok hızlı akıyor. Bazen bu iyi birşey mi diye düşünüyorum. İş ve ev arasında mekik dokurken ömrümüzü tüketiyoruz. Özellikle bu pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte evlere daha fazla hapsolduğumuzdan dolayı içinde bulunduğumuz kapanı daha iyi görebiliyorum. Finansal özgürlüğü de en çok bu nedenle önemsiyorum. Vaktimin tümünün bana ait olması nasıl bir duygu hatırlamıyorum desem yeridir, o kadar uzun zaman oldu. İş hayatına atıldığımız günden itibaren hep bir koşuşturmaca içindeyiz. Gerçekten bazen durup hayatın akışını izlemeyi ve hiçbir şey yapmadan günler, haftalar geçirmeyi özlüyor insan. Neyse daha fazla uzatmadan piyasaların durumuna gelelim.

Bu ay finansal piyasalar açısından ocak ile benzer başlasa da ayın sonuna doğru tüm dünyada panik satışları derinleşti. Geçen ayı 1479 puandan kapatan BIST100 endeksi, ay içerisinde 1574 puana kadar çıksa da buralardan tutunamadı ve ayı 1471 puan seviyesinden bitirmiş oldu. SP500 ise 3736 puandan başladığı şubat ayının sonunda 3803 puanda bulunuyor. Dolar/TL 7.30 ile başladığı ayda 6.90 seviyelerini görmüş olsa da son haftadaki hızlı yükselişle an itibariyle 7.47 seviyelerinde bulunuyor. Gram altın ise 436 liradan başladığı ayı 415 liradan kapattı.
 
Portföy durumuna gelecek olursak bu ay meydana gelen en büyük değişiklik arabayı değiştirmek oldu. Yaklaşık 6 yıldır kullandığım 2005 model arabamı satarak 2017 model bir arabaya terfi ettim. Genel olarak nakit tutmadığım için, bu alımı yapmak için fon portföyünün tamamını ve hisse portföyünden bir miktar satış yaptım. Zaten gayri resmi olarak fon portföyünü araba alımı için biriktiriyordum diyebilirim:) Fon tarafında %50 civarında bir karım oldu. Hisselerde ise nispeten pahalı olduğunu düşündüğüm hisselerde satış yaptım. 
 
Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay birçok şirket bilanço ve temettü tarihlerini açıkladı. Yılın en sevdiğim ikinci zamanı bilanço dönemi, en sevdiğim zamanı ise temettü dönemi. Mart ayı kendi açımdan oldukça bereketli geçecek diye düşünüyorum. Bu yılki hedefim olan 50 bin TL temettüye ulaşabilecek miyim göreceğiz:)
 
Eurobond tarafında bu ay da işlem yapmadım. Ayın son haftasında ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselme eğilimi göstermeye başladı. Böyle devam ederse ve cds biraz artarsa eurobond alımı için makul seviyelere gelebiliriz. Uzun vadeli bondlarda %7 ve üzeri bileşik getiri oranları benim için makul alım yerleri olduğu için oralarda kademeli olarak alım yapabilirim. Bu ay toplamda 254 usd kupon ödemesi aldım.

Yazının başında da bahsettiğim gibi fon portföyünün tamamını araç alımı için kullandım. İlk alımlarıma fonun kurulduğu ağustos ayında başlamıştım. Bu kadar kısa sürede %50 kazanç gerçekten güzel oldu. Bu vesileyle NNF fonuyla bizi tanıştıran sn Yaşar Yıldırım ve Yunus Şahin’e teşekkür etmek istiyorum.

 
Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Ay sonundaki satışlara rağmen genel portföy ayı TL bazında %2.02, usd bazında ise %0.32 artışla tamamladı. Finansal özgürlük seviyem ise yoksulluk sınırının yükselmesiyle geçen aya göre gerileyerek %52.34 oldu. %100 olana kadar sabırla tasarruf ve yatırıma devam ediyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
 
Bay Tutumlu