Ocak 2021 Sonu Portföy Durumu

Ocak 2021 Sonu Portföy Durumu

29 Ocak 2021 0 Yazar: Bay Tutumlu

Herkese selamlar,

Bugün itibariyle ocak ayının son işlem gününü geride bıraktık. Pandemi gölgesinde geçen bir 2020 yılının ardından büyük ümitlerle girdiğimiz 2021’in de pek o kadar parlak geçmediğini söylememiz gerekiyor. Aşılama başladı fakat yeteri kadar hızlı şekilde ilerleyemiyor. Ülkemizde ve dünyada vaka sayıları tekrar artışa geçti. Hafta sonu ve akşamları sokağa çıkma yasakları biraz durumu hafifletse de hızlı ve etkili bir aşılama için biraz daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Ocak ayı finansal piyasalar açısından kasım ve aralığın devamı gibi oldu. Boğa piyasası tüm hızıyla devam ediyor. BIST100 endeksi uzun vadeli ortalamalarından hayli uzaklaşmış durumda. Bu hafta çarşamba günü sert bir düşüş yaşamış olsak da piyasa erken toparladı ve yükselişe kaldığı yerden devam ediyor. Şimdi ülkemizde ve dünyada piyasaların genel durumuna bakalım.

BIST100 endeksi geçen ayı 1479 puandan kapatmıştı. Bu ay içerisinde 1600 sınırına kadar yaklaşsa da ay sonu itibariyle 1473 puanda bulunuyor. SP500 ise 3742 puan ile başladığı ocak ayını 3736 puanla kapattı. USDTRY tarafında ise sakinlik devam ediyor. 7.44 ile başladığı ayı 7.30 ile bitirmiş oldu. Gram altın ise onsun değer kaybıyla 446 liradan 436 liraya kadar gerilemiş durumda. 

Bu yıl başında okuduğum birçok raporda BIST100 için 1700-1950 puan aralığında yıl sonu hedefleri veriliyor. Bu, eğer gerçekleşirse 3 yıl üstüste endeksin değer kazanacağı anlamına geliyor. En son 2003-2006 arası gerçekleşen bu olay tekrarlanırsa ülkemizde yeni bir dönemin başlayacağını düşünmek pek de yanlış olmasa gerek. Dolar ve altın da yıl içerisinde sakin kalmayı başarabilirse benim gibi finansal özgürlük yolunda hesaplarını dolar cinsinden yapanlar önemli bir avantaj elde edecek diyebiliriz. Ayrıca yıllar sonra da belki ev hanımlarını yenme şansımız olur, ne dersiniz:)

Portföy durumuna gelecek olursak, bu ay geçen ay kadar şaşaalı olmasa hisse senetleri açısından başarılı geçti. Yine pek fazla hareket etmediğim bir ay oldu. Tek bir al-sat hareketi yaptım ve başarılı oldum diyebilirim. 2.5 yıldır portföyümde bulunan SODA’lardan dönüşen 4.46 maliyetli SISE hisselerimi %82 karla 8.12’den satarak 4.71 maliyetle BNTAS aldım. Piyasa değeri düşük bir small-cap hissesi olduğu için pek fazla yorum yapmak istemiyorum fakat  bedelli sermaye artışı öncesi de dikkatimi çeken bir şirket idi. Gelecek vizyonu ve yatırım planlarını beğendiğim bir şirket olduğu, fiyatı da bana makul geldiği için portföye eklemek istedim. Bunun dışında VESBE, ISMEN ve EREGL’de ufak eklemeler yaptım. 

Güncel hisse senedi portföyü bu şekildedir. Bu ay toplam 4003 TL’lik iki temettü ödemesi aldım. Geçen yıl gelen kısıt nedeniyle temettü dağıtamayan ALKIM ve EGEEN bu yılın ilk haftasında söz verdikleri temettüleri dağıttılar. Yıl sonu bilançoları da yavaş yavaş açıklanmaya başlandı. Yılın en sevdiğim zamanı olan temettü dönemi yaklaşıyor 🙂 Bu yıl bir aksilik olmazsa güzel bir temettü geliri elde etmeyi hedefliyorum.

Eurobond tarafında bu ay da işlem yapmadım. CDS uzun süredir 300 bp civarında dolaşıyor. Bu süreci nispeten ucuz olduğunu düşündüğüm için döviz toplamak için kullanacağım. Gelecekte olası bir krizde vadesiz döviz stoğumu hazır tutmak istiyorum. Toplamda 238 usd kupon geliri elde ettiğim bir ay oldu. Şu anda aylık elde ettiğim ortalama kupon gelirleri neredeyse asgari ücretin yarısına erişmiş durumda. Bu tahviller vade sonuna kadar fiyatları ne olursa olsun bana aynı nakit akışını sağlayacaklar.

 

Fon tarafında bu ay alım yapmadım. 1.04 maliyetli NNF fonunu tutmaya devam ediyorum. Getirisi de hiç fena değil bana göre.

 

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay hisse senedi portföyü %12.52 toplam portföy ise %10.37 artış gösterdi. USD bazında artış ise doların hafif düşmesiyle % 12.24 oldu. Finansal özgürlük seviyem ilk defa %50’nin üzerine çıktı. 2.5 yıldan biraz fazla bir zamanda %50’ye ulaşmak benim için hayal bile edilemeyecek kadar güzel bir başarı. 2020 boğa piyasası ne kadar büyük oranda yardımcı olsa da bana göre Türk varlıkları hala ucuz ve orta-uzun vadede yüksek getiri vaadetmeye devam ediyor. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bay Tutumlu