İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aralık 2020 Sonu Portföy Durumu

Herkese selamlar,

Her ne kadar 2020’nin son işlem günü yarın olsa da, yılbaşı gecesi olduğundan dolayı ay sonu raporunu bugünden paylaşmak istiyorum. Ciddi manada yatırıma başlayalı bu ay sonu itibariyle 30 ay oldu. Zaman su gibi akıp geçiyor. Azılı bir boğa piyasasının içinde olduğumuz şu günlerde iyimserlik dalgasından en karamsar ayılar bile nasibini almış durumda. Endekste 1600 hatta 1800’ler konuşulmaya başlandı.  Bu şartlar altında piyasaların son durumuna bakalım.

Geçen ayı %15 civarında bir yükselişle kapatan BIST100, bu ay da bir o kadar yükselerek 1283 puandan 1479 puana tırmandı. Twitter hesabını ilk açtığım günlerde eski hesapla 87000’ler civarında idik. O zamanlar piyasaya nasıl depresif bir hava hakimse şimdi de o kadar manik bir ortam var. Neye elinizi atsanız yükseliyor, günde %1-2’yi beğenmeyip hissem niye tavan olmadı diyen bir yatırımcı(!) topluluğu piyasalarda işlem yapıyor. Bu hava sadece Türkiye değil tüm dünyada var. Finansal piyasalara enjekte edilen neredeyse sınırsız miktarda likidite sayesinde hisse değerlemeleri de zirveye ulaşmış durumda. SP500 geçen yılı 3221 puandan kapatmıştı, şu anda ise 3742 puanda bulunuyor. Her ne kadar %16’lık yükseliş az gibi görünse de, Mart ayında endeksin 2300’lü puanları gördüğünü unutmamak gerekiyor. 

USDTRY geçtiğimiz yıl sonunda 5.95 lira idi, yıl içerisinde oldukça geniş bir aralıkta dans edip 8.35’lere kadar çıktığını görsek de yıl sonu itibariyle 7.36 seviyesinde bulunuyor. 1 yılda %23.7 yükseliş yaşamış. Gram altın ise 2019’u 291 liradan kapatmıştı, şu anda da 446 lirada bulunuyor. %53’lük yükseliş ile zirvede başı çekiyor.

Portföy durumuna gelecek olursak, bu yazı aynı zamanda bir yıl sonu kapanış yazısı olduğu için geçen yıl ile karşılaştırmalı rakamlara da yer vereceğim. Hisse senedi portföyüm geçen yılı 184 bin TL seviyesinde kapatmıştı, şimdi ise 820 bin TL değerinde. Ne fark ama değil mi? Evet ama hepsi kar değil ne yazık ki:) Keşke öyle olsaydı. Haziran ayında kira geliri elde ettiğim 1+1 evimi satıp portföye kademeli olarak eklemiştim. Hepsiyle olmasa da önemli bir kısmıyla hisse senedi alımı yaptım ve oldukça tatmin edici getiriler elde ettim. Şu anda neredeyse yüzde yüze yakın likit varlıklardayım ve bu beni oldukça rahat hissettiriyor. Gayrimenkul yatırımının da kendine göre avantajları olsa da kiracı derdi, bakım masrafları vb. gibi nedenlerle bana göre olmadığına karar verdim. Hisse senedi ve şirket araştırmasını, faaliyet raporu okumayı seviyorum ve finansal piyasalara daha fazla zaman ayırmaya devam edeceğim.

Güncel portföy durumu bu şekildedir. Bu ay VESBE’yi portföye ekledim. Böylece toplam hisse sayım 12’ye çıkmış oldu. Bir türlü 10 hissenin altına inemiyorum:) Daha fazla da açılmak istemiyorum fakat duruma bakacağız. Birçok hissede kar oranım %100’ün üzerine çıktı. Boğa piyasasının ve değerlemelerin yükselmesinin etkilerini görüyoruz. 

Bu yıl pandemi nedeniyle temettü dağıtımları kısıtlandığında dolayı temettü performasım çok zayıf kaldı. 2021 yılında güncel hesaplamalarımla yaklaşık 45 bin TL temettü almayı hedefliyorum. kapalı pozisyonlar dahil portföy maliyetime göre oranlarsak %11.1 temettü verimine dek geliyor. Umarım temettü dönemine kadar lot sayılarını daha da artırabilirim.

Eurobond tarafında geçen yılı tamamlarken 12 bin usd nominal değerde eurobonda sahiptim. 2020 sonunda ise eurobond portföyünü 25 bin usd seviyesine çıkarttım. Bu eurobondlardan elde ettiğim yıllık kupon miktarı da 845 usd’den 1848.75 usd’ye yükseldi. Ortalama eurobond kupon verimim %7.28 oldu. Yani hiçbir şey yapmadan her ay eurobondlardan 154 usd civarından bir nakit akışım var. Hiç fena değil bence, ne dersiniz?

Portföy çeşitlendirme maksadıyla yaptığım fon yatırımı ise gayet iyi gidiyor. Temel analizle hisse seçimi ve kısmı hedge uygulanan NNF fonu portföyümde ve performansından gayet memnunum. 
 

Güncel pasif gelir ve portföy durumu bu şekildedir. Bu ay hisse senedi portföyü %23.68, toplam portföy ise %13.95 değer kazandı. Dolar bazında da rekor değer artışı ile %21.04 değer kazanan portföy 166.992 dolara ulaştı. Özellikle ay sonunda doların düşmesi ile dolar bazında kazanç daha da belirginleşti. Yıl başında yaptığım ve eylül ayında güncellediğim hesaplarda medyan 122 bin ve max 140 bin usd hedefim vardı. Bu hedeflerin ikisini de geçmiş oldum. 2021 sonu için hedefimi de 200 bin dolardan 250 bin dolara çıkartıyorum. Umarım doların Türk lirası karşısındaki zayıf seyri devam eder ve hedeflerime daha erken ulaşabilirim. 

 
Yıllık bazda portföy büyümelerine baktığımızda da bu yılı hem TL hem de usd bazında rekor büyüme ile kapatıyorum. Yıl başından beri tüm portföy TL bazında %122, usd bazında ise %79.65 büyüdü. Bu getirileri muhtemelen 2021 yılında göremeyeceğim fakat yaşarken oldukça iyi hissettirdiği bir gerçek 🙂
 
 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 
Bay Tutumlu

 

 

İlk yorum yapan siz olun

 1. Unknown Unknown 30 Aralık 2020

  tebrik ediyorum sizi finansal özgürlük yolunda emin ve güvenilir şekilde gidiyorsunuz…

 2. Adsız Adsız 30 Aralık 2020

  Başarılar. İdol aldım sizi. İnşallah sizin kadar ısrarcı ve kazançlı olurum ��

 3. Mustafa Bey Mustafa Bey 30 Aralık 2020

  Üstadım hisse seçiminde önemsediğiniz kriter nedir?

 4. Mustafa Bey Mustafa Bey 30 Aralık 2020

  Üstadım hisse seçiminde önemsediğiniz kriter nedir?

 5. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 30 Aralık 2020

  Teşekkür ederim eksik olmayın, umarım hepimizin kazancı bol olur.

 6. Adsız Adsız 30 Aralık 2020

  Hocam finansal ozgurluk cercevesinde oturdugunuz ev portfoye dahil edilmiyor mu acaba? Veya su anda oturdugunuz ev icin kira mi oduyorsunuz?

 7. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 30 Aralık 2020

  Selamlar evet kirada oturuyorum şu anda. Tüm mal varlığım burada yazanlar:)

 8. Adsız Adsız 30 Aralık 2020

  Peki yatirim icin degil ama oturum amacli konut hakkinda ne dusunuyorsunuz? Matematiksel acidan bakinca aslinda elinizdeki paranin getirisine bagli biraz da bu sorunun cevabi. Ama kiraya verilen parayi yil sonunda toplayinca bu konuda rasyonel dusunmek oldukca zor oluyor 🙂

 9. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 30 Aralık 2020

  Hangi şehirde olduğunuza bağlı derim:) Ben finansal özgür olunca İstanbul'da yaşamak istemediğim için buradan ev almak mantıklı gelmiyor.

 10. Unknown Unknown 30 Aralık 2020

  Baya benziyoruz sizinle. Başarılar diliyorum .

 11. Adsız Adsız 31 Aralık 2020

  "kapalı pozisyonlar dahil portföy maliyetime göre oranlarsak %11.1 temettü verimine dek geliyor" Merhaba, bu cümle tam olarak ne oluyor? Nasıl hesapladınız? İnşallah hedeflerinize en kısa sürede ulaşırsınız, iyi yıllar dilerim.

 12. Unknown Unknown 31 Aralık 2020

  Eurobond ve borsada hangi aracı kurumu seçtiniz ??

 13. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 31 Aralık 2020

  Merhaba, çok teşekkür ederim. Umarım siz de hedeflerinize ulaşırsınız.

 14. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 31 Aralık 2020

  2021'de hedeflediğim temettü geliri ile şu anki portföy maliyetimi oranladığımda çıkan sonuç temettü verimim oluyor. Teşekkür ederim umarım 2021 hepimiz için bol kazançlı bir yıl olur.

 15. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 31 Aralık 2020

  Merhaba, eurobond için Teb ve İş bankası hisse senedi işlemleri için ise Osmanlı yatırım kullanıyorum.

 16. Zamantı Zamantı 31 Aralık 2020

  Bol kazançlar iyi seneler, portföyünüz çok güzel 'el emeği göz nuru' gibi "Maşallah"

 17. Adsız Adsız 2 Ocak 2021

  Merhaba, yabanci borsalara yatirim dusundunuz mü veya mantikli buluyor musunuz? ( Min. tutar istemeyen, guvenilir aracilarla tabi, bankadan islem basina 25$ odemeye gerek yok.) Banka hesabimizda TL artsada global anlamda her gecen gun kaybediyoruz aslinda.

 18. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 2 Ocak 2021

  Merhaba, yabancı veya yerli borsa ayrımı yapmıyorum. Sadece ucuz olan ve güvenlik marjı bulunan şirketlere yatırım yapmak isterim. Yurtdışı borsalarda özellikle ABD'de bu ucuzluğu göremediğim için şimdilik tarihi ucuzluk seviyesinde bulunan TR borsasına yöneldim. ABD Shiller FK oranı 34 ile tarihi zirvede. TR ise daha 3 ay öncesine kadar 7 FK ile fiyatlanıyordu. Son 20 yıllık ortalaması olan 25'lere gelirse belki yatırım yapmayı düşünebilirim.
  Yorumunuz için teşekkürler, bol kazançlar.

 19. Mehmet Mehmet 2 Ocak 2021

  Merhabalar, özellikle Eurobond gibi stopajı geçici sıfırlanmış enstrümanların yılsonu gelir vergisi olacak. Bunları da portföyünüze yansıtıyor musunuz ? Portföy oluştururken hangi unsurları dikkate aldınız ?

 20. Hakan Hakan 3 Ocak 2021

  Merhaba
  Sizi yakından takip ediyorum çok başarılı ve emin adımlarla hedefinize gidiyorsunuz.Sizi takip ederek bakış açısı kazandığım bir çok konu var.Paylaşımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Umarım en kısa zamanda hedeflerinize ulaşırsınız.

 21. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 12 Ocak 2021

  Çok teşekkürler Hakan bey umarım hepimiz hedeflerimize ulaşırız.

 22. Eren Güldiken Eren Güldiken 19 Ocak 2021

  Merhaba hocam size sormak istediğim şey aslında 2 tane sigorta şirketine uzun vade yatırm yapma sebebiniz nedir bunu ogrenmek aslında temettü verimliliklerimi yoksa ileriye dönük çok daha değer kazana bilecekleri düşnmenizmi (sektör olarak) açama saygılar

 23. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 19 Ocak 2021

  Selamlar Eren bey,
  İkisi aynı sektörde gibi görünse de aslında değil. ANHYT daha çok BES ve hayat sigortası ağırlıklı bir yapıya sahipken AKGRT taşıt, sağlık ve doğal afetler sigortası yapıyor. Sigortacılık sektörü ülkemizde çok bakir ve gelişmeye açık olduğu için ikisini de tutuyorum portföyümde.

 24. Ufuk Ufuk 26 Ocak 2021

  Merhabalar,portföyünüz güzel öncelikle bu kadar ayrıntılı tuttuğunuz ve bizimle paylaştığınız için tebrikler.
  Portföyünüzde bence tek bir sorun var,tüm ama tüm portföyün %100 oranında tek bir ülkeye bağlı olması,ülke riski taşıyorsunuz inanılmaz boyutta…herhangi gelecekte öngörülemeyen bir durum bütün portföyünüzü mahvedebilir,ülkenin dış politikada bu kadar çok riski varken hem de…yani içinde yaşadığımız için bize normal geliyor artık belki ama CDS imizin bu kadar yüksek olmasının bir sebebi var,brezilyadan meksikadan yada benzer başka gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmamızın? ben de benzer bir portföy tutuyorum ama hem türkiye eurobondları hem de başka gelişmekte olan ülkelerinkileri tutuyorum,bunun yanında yurtdışında (türkiyeden de şirketlerin içinde olduğu) temettü ağırlıklı fonlara yatırım yapıyorum,böylece gelişmekte olan ülkelerin tahvillerindeki kredi riskinin getirdiği avantajı da kullanıyor ama riskimi dağıtmış oluyorum ülkeler arasında 🙂
  Bu konudaki yorumunuzu merak ediyorum,teşekkürler şimdiden

 25. Bay Tutumlu Bay Tutumlu 27 Ocak 2021

  Merhaba Ufuk bey, bu konuda kısmen haklısınız. Fakat ben yurt dışına yatırım yapmam ya da yapmayacağım demiyorum. Neresi ucuz ise oraya yönelmeye çalşıyorum. TR borsası orta vadede(3-5 yıl) çok güzel getiri vaadediyor. Yatırım yapmayı isteyeceğim ülke olan ABD ise tarihi zirvelerinde ve aşırı fiyatlanmış. Bu nedenle TR'yi tercih ediyorum. Eğer bir gün biz de pahalı hale gelirsek o zaman orayı düşünürüm. Eurobond konusunda da makul risk aldığımı düşünüyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böyle getiriler yok haklısınız(lübnan, arjantin vs hariç ki onlar da ödeyemediler zaten borçlarını) Biz modern tarihte hiç default olmamışız, bu da bana ne olursa olsun güçlü bir ülke olduğumuzu hatırlatıyor.
  Tabi bunlar şu anki fikirlerim. İlerde değişebilir ve daha fazla çeşitlendirme ihtiyacı hissedebilirim. Herkesin risk algısı ve getiri beklentisi farklı olduğundan kendi yolunu çizerek stratejisini belirlemeli.

 26. muhammetali suratoglu muhammetali suratoglu 28 Ocak 2021

  Selamlar
  Finansal özgürlük yolundaki bağımsızlığınız için tebrik ederim.
  Kullanmış olduğunuz excel programına nasıl ulaşabiliriz*

  yardımcı olabilirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir